Uroczysta inauguracja Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie spotkanie prezydentów obu państw Andrzeja Dudy i Janosa Adera, poprzedziła w poniedziałek otwarcie wystawy poświęconej Polsce w tutejszym Muzeum im. Dezsoe Laczko.
Podczas uroczystości z udziałem m.in. ambasadora Jerzego Snopka i wicedyrektora Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosława Bajaczyka burmistrz Veszprem Gyula Porga powiedział, że władze miasta postanowiły rozciągnąć obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca na cały tydzień, aby mieszkańcy mieli jak najwięcej okazji do jak najgłębszego zetknięcia się z kulturą Polski w wielu dziedzinach twórczości.
Wystawa „Biały orzeł znowu wzbił się - Walka o niepodległą Polskę w latach 1795-1918”, która została otwarta w Muzeum im. Dezsoe Laczko, prezentuje historię Polski od trzeciego rozbioru aż po odzyskanie niepodległości. „Pokazujemy także tło, w tym przyjęcie konstytucji 3 maja 1791 roku” – podkreślił w rozmowie z PAP autor wystawy historyk Krisztian Fogl.
Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. szable z XVIII wieku i początku XIX wieku, monety z tego okresu, medale z podobizną generała Józefa Bema, jego portret, grafikę obrazującą śmierć księcia Józefa Poniatowskiego w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku, zdjęcia z Pesztu przedstawiające przewóz prochów Bema, które zostały sprowadzone z Turcji do jego rodzinnego Tarnowa w 1928 roku, a także wypożyczone z Tarnowa pukiel włosów Bema, jego ząb i kość palca u dłoni. Osobną część ekspozycji stanowi wystawa Instytutu Polskiego w Budapeszcie poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie wtorkowy konkurs dla dzieci na przygotowanie prezentacji komputerowej poświęconej wspólnej polsko-węgierskiej historii.
Wśród wielu innych wydarzeń zorganizowanych w Veszprem w poniedziałek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej było też otwarcie wystawy fotograficznej „Oni pisali historię – Jan Paweł II i Jan XXIII: ich święta droga życia”. Zamieszczono na niej około 100 zdjęć, przedstawiających tego pierwszego, a pochodzących przede wszystkim z archiwum węgierskiej agencji prasowej MTI. Polskiego papieża można zobaczyć m.in. w trakcie spotkania z ówczesnym premierem Węgier Józsefem Antallem, do którego doszło podczas pielgrzymki na Węgry w sierpniu 1991 roku.
Także w poniedziałek rozpoczął się Tydzień Filmu Polskiego w Veszprem, podczas którego widzowie będą mogli zobaczyć m.in. filmy „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, „80 milionów” Waldemara Krzystka czy „Rewers” Borysa Lankosza.
Miłośnicy muzyki mogli zaś posłuchać w poniedziałek dwóch koncertów: nauczycieli szkół muzycznych z Veszprem i Tarnowa oraz zespołu muzyki dawnej Anima Polonica, w którym grają mieszkający na Węgrzech muzycy polskiego pochodzenia.
Współorganizatorem Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest samorząd narodowości polskiej w Veszprem. Jak powiedziała PAP jego szefowa Hanna Koevesdi, zależało jej na tym, by część programów była skierowana do dzieci i młodzieży. Oprócz koncertu uczniów szkół muzycznych z Veszprem, Tarnowa i Rzeszowa w następnych dniach odbędą się warsztaty i konkursy dla dzieci, pokazy filmów rysunkowych „Bolek i Lolek” oraz „Zaczarowany ołówek”.
„Naszym zadaniem jest rozpowszechnianie polskiej kultury. A dlaczego młodzież? O przyjaźni polsko-węgierskiej i naszych wspólnych korzeniach bardzo dużo się mówi, ale jak nas nie będzie, to ktoś musi to kontynuować” – powiedziała PAP.
W kolejnych dniach w Veszprem odbędzie się m.in. konferencja miast partnerskich z Polski i Węgier, zostanie otwarta wystawa sztuki XX wieku, będą prezentacje książek, koncerty oraz występy zespołów folklorystycznych.
Przez cały tydzień w sześciu restauracjach w Veszprem, które włączyły się do tego programu, będą też serwowane takie polskie dania jak schabowy z ziemniakami, barszcz czy pierogi.
Z Veszprem Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ ron/ ap/