Zdjęcia i opisy ponad 130 tys. dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie będą prezentowane w portalu internetowym, którym ma powstać do września 2019 r. "Chcemy podzielić się w wirtualnym świecie naszymi skarbami" - powiedział we wtorek dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem "narodowe" w nazwie w Polsce. Jego zbiory liczą ponad 890 tys. eksponatów. Nowoczesna i intuicyjna w obsłudze platforma internetowa ma ułatwić ich poznanie.
"Projekt, który realizujemy ma na celu powszechne udostępnienie jak największej liczba dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie nie tylko badaczom i historykom sztuki, ale szerszej publiczności. Chcemy podzielić się w wirtualnym świecie naszymi skarbami" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor Betlej.
W portalu prezentowane będą najważniejsze dzieła z kolekcji MNK m.in. prace Stanisława Wyspiańskiego, Henryka Siemiradzkiego, Jana Matejki, Artura Grottgera, obrazy z epoki staropolskiej, wyroby rzemiosła artystycznego, militaria, numizmaty, teki graficzne różnych artystów, fotografie.
Wicedyrektor muzeum Łukasz Gaweł podkreślił, że portal nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki, ale w wymiarze upowszechniana zbiorów i edukacji to narzędzie nie do przecenienia. "Idea jest taka, że chcemy bardzo prostego, otwartego dostępu do dzieł dla osób z różnymi kompetencjami, żeby ktoś, kto przygotowuje się do matury, pisze pracę licencjacką czy natrafił na jakiś tytuł w książce, mógł wejść na stronę i poszukać tego dzieła" - mówił Gaweł.
"Przywiązujemy bardzo dużą wagę do użyteczności tego portalu. Będziemy dążyć do tego, by był on prosty w obsłudze i umożliwiał użytkownikom tworzenie własnych kolekcji i dzielenie się nimi za pośrednictwem mediów społecznościowych z innymi" - mówił Łukasz Ściebior z firmy MobileMS, która zrealizuje portal. Jak poinformowano we wtorek do przetargu zgłosiło się dziewięć firm, ale tylko dwie spełniały warunki i ich oferty były oceniane. Zwycięska oferta opiewa na kwotę nieco ponad 365 tys. zł.
Wzorem dla portalu MNK będą platformy takich muzeów jak Rijksmuseum w Amsterdamie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku czy Muzeum Narodowe w Warszawie. "Nasz portal będzie zawierał nie tylko zdjęcia i opisy obiektów, ale także inne elementy pozwalające na odkrywanie świata muzealnego: powiązane z obiektami artykuły i wydawnictwa oraz ścieżki edukacyjne. Wszystko to powinno stanowić spójną całość" - mówił kierownik projektu digitalizacyjnego "Bliżej kultury" w MNK Michał Dziewulski. "Chcemy stworzyć wirtualny świat, który w sposób naturalny będzie wciągać widza w to, co jako muzeum mamy do zaproponowania" – dodał.
Prace nad stworzeniem portalu są prowadzone w ramach projektu "Bliżej kultury. Cyfryzacja reprezentatywnych kolekcji jednego z najstarszych i największych muzeów w Polsce - Muzeum Narodowego w Krakowie dla e-kultury i e-edukacji". Zostaną sfinansowane ze środków unijnych oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość projektu, obejmującego nie tylko stworzenie portalu, ale także zakup nowoczesnego sprzętu. konserwację, opis, digitalizację obiektów muzealnych to ponad 9,3 mln zł.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
edytor: Paweł Tomczyk
wos/ pat/