Oferta konsorcjum IDS-BUD oraz MAR-BUD Budownictwo została uznana za najlepszą w przetargu na budowę nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej.
Spośród sześciu ofert za najkorzystniejszą uznana została oferta konsorcjum IDS-BUD S.A. oraz MAR-BUD Budownictwo Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k. - informuje Muzeum. Konsorcjum to zaoferowało za wykonanie zamówienia cenę niespełna 256 mln zł, natomiast maksymalna kwota, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na wykonanie zamówienia wynosiła 320 mln zł.
Rozstrzygnięcie przetargu nie jest jeszcze prawomocne, gdyż wykonawcom przysługuje 10-dniowy okres na odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.
Budowa Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli jest finansowana z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej. Planowany na lata 2018-2021 etap realizacji tej inwestycji obejmuje głównie: budowę budynku mieszczącego wystawę stałą i czasową MWP wraz z kompleksem obsługi zwiedzających, dwupoziomowego podziemnego parkingu ze zlokalizowanym na nim reprezentacyjnym placem, budowę sieci infrastruktury technicznej, komunikacyjnej oraz zagospodarowanie terenu. Projektantem kompleksu Muzeum Wojska Polskiego, jak i powstającej w Cytadeli siedziby Muzeum Historii Polski jest stołeczna pracownia architektoniczna, WXCA Sp. z o.o.
Projekt nawiązuje do historycznego układu architektoniczno-urbanistycznego Cytadeli. Budynek muzeum wraz z zabudową kubaturową został zlokalizowany w rejonie dawnych koszar, zniszczonych podczas II Wojny Światowej. Dominantą architektoniczną jest odtworzony plac Gwardii, pełniący funkcje reprezentacyjne.
Nowy budynek Muzeum Wojska Polskiego będzie miał dwa oddzielne wejścia o charakterze ogólnodostępnym. Pierwsze zlokalizowane jest od strony Placu Gwardii, a kolejne, drugorzędne od Bramy Straceń. Projektowana funkcja wnętrz muzeum kształtowana jest wokół otwartych przestrzeni komunikacyjnych, holu wejściowego i wewnętrznego.
Budynek zaprojektowany jest w oparciu o moduł ekspozycyjny (główna funkcja muzeum) o wymiarach 60x25x5m. Moduł ekspozycyjny o pow. ok. 1500 m2 składa się z ciągu głównego, aneksów uzupełniających, korytarza technicznego i pomieszczeń pomocniczych. Ekspozycja stała znajdzie się w 12 modułach a wystawy czasowe w 3 modułach.
Jest to już kolejna inwestycja realizowana w Cytadeli Warszawskiej przez Muzeum Wojska Polskiego. W 2015 roku, w południowej części Cytadeli, otwarta została nowa siedziba Muzeum Katyńskiego – Oddziału Martyrologicznego MWP. W 2017 r., w północnej części fortyfikacji, przebudowany został odcinek Wisłostrady i zbudowany nowy, wjazd do Cytadeli zapewniający dostęp dla pojazdów budowy dla sprzętu ciężkiego i materiałów.
Źródło: MWP