„Na jesień 1918 roku przypada kulminacja wydarzeń, które w listopadzie tegoż roku doprowadziły do ziszczenia się marzeń pięciu pokoleń Polaków. Wysiłkiem oręża, zabiegami dyplomatycznymi i siłą faktów dokonanych formowało się niepodległe państwo polskie” – czytamy w nocie wydawniczej do encyklopedii.
Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Wydawnictwo Naukowe PWN wznowiło encyklopedię „Polska Niepodległa” (pierwsze jej wydanie ukazało się w 90. rocznicę odzyskania niepodległości).
Wydawcy chcieli ukazać nie tylko dzieje II Rzeczypospolitej, ale w szerszej perspektywie przedstawić wydarzenia z pierwszych dekad XX wieku, które doprowadziły do 11 listopada 1918 roku. W encyklopedii znajdują się zatem informacje dotyczące życia politycznego pod zaborami, działań polskich formacji wojskowych podczas I wojny światowej czy formowania się zalążków państwa polskiego pod rządami Rady Regencyjnej.
W założeniu wydawców encyklopedia nie ogranicza się wyłącznie do zagadnień politycznych. Wydawcy postanowili przedstawić również życie społeczne i kulturalne, rozwój gospodarczy czy osiągnięcia naukowe okresu międzywojennego. W encyklopedii znajdują się również informacje dotyczące przejawów życia narodowego mniejszości narodowych – stanowiących ponad jedna trzecią obywateli II Rzeczpospolitej.
Encyklopedia została podzielona na dziewięć działów tematycznych: „Historia”, „Społeczeństwo i gospodarka”, „Nauka i oświata”, „Literatura”, „Sztuka”, „Muzyka”, „Teatr i film”, „Książka, prasa i radio”, „Sport”. Każdy z działów został poprzedzony wprowadzającym artykułem.
Encyklopedię zamyka aneks źródłowy, który zawiera dokumenty historyczno-ustrojowe z lat 1914-1939.
„Polska Niepodległa”zawiera blisko 2000 haseł, około 500 ilustracji oraz liczne mapy i tabele.
Publikacja została przygotowana nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i należy do jednej z czterech – obok „Wielkiej wojny Polaków 1914-1918” Andrzeja Chwalby, „Ku jedności. Listopad 1918 roku” Stefana Artymowskiego i Pawła Bezaka oraz „Wieku burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018” Andrzeja Piaseckiego – publikacji rocznicowych.
Encyklopedię PWN „Polska Niepodległa” objął patronatem medialnym m.in. portal dzieje.pl.
akr/ ls/