Stypendia, które mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej, otrzymało w poniedziałek 97 laureatów XV edycji Programu Stypendialnego MKiDN "Młoda Polska". Dyplomy wręczył stypendystom wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
"To jest zawsze bardzo miły moment dla ministra kultury, ponieważ dzisiaj wypełnia się publicznie rola ministra, jako mecenasa. Środki publiczne, którymi dysponuje ministerstwo przekazujemy dzisiaj wybitnym talentom" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie.
"Jest taka ważna rzecz dla każdego polityka - pożytek publiczny, dobro publiczne. My jesteśmy zobowiązani do tego, żeby działać dla dobra publicznego" - podkreślił minister kultury.
Gliński wyjaśnił, że dwie rzeczy są ewidentne, jeżeli chodzi o pożytek publiczny "wspieranie najsłabszych w społeczeństwie i wspieranie tych najbardziej utalentowanych". "To są rzeczy ewidentnie związane z dobrem publicznym i pożytkiem publicznym" - zaznaczył.
Minister kultury podkreślił, że to są "najlepiej wydane pieniądze, jakie państwo może wydawać na kulturę". "O tym świadczą nazwiska dotychczasowych laureatów, mam nadzieję, że także i ta edycja wspiera wybitne osoby, które będą się przyczyniały do rozwoju polskiej kultury, a także będą po prostu przyczyniały się do rozwoju ich indywidulanych działań" - dodał.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest operatorem programu, prof. Rafał Wiśniewski powiedział, że "współcześni stypendyści to osoby obdarzone wielką wrażliwością kulturową, osoby, które mają pomysł, które są twórcze, to osoby, które są zaangażowane". "Stypendia ministra kultury i dziedzictwa narodowego stanowią paliwo do tych twórczych silników" - dodał Wiśniewski.
Gratulacje stypendystom złożył także dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. "Życzę państwu rozwoju znakomitego talentu i wykorzystania tej szansy, jaką jest stypendium, w najlepszy dla siebie i Polski sposób" - powiedział.
W imieniu stypendystów głos zabrał Piotr Tołoczko (stypendium na pracę nad scenariuszem i development filmu fabularnego pt. "Pomiędzy"). "Jest nas w tym roku 97. szczęśliwych laureatów programu +Młoda Polska+, reprezentujemy różne dziedziny sztuki m.in. film, teatr, literaturę, taniec, sztuki wizualne. Te dziedziny w różnym stopniu przenikają się ze sobą, współdziałają, a my często ze sobą współpracujemy, współtworzymy, a na pewno się inspirujemy wzajemnie i chociaż jesteśmy zupełnie różni, inaczej patrzymy na świat, mamy inną wrażliwość to łączy nas, oczywiście poza talentem, chęć i potrzeba rozwoju" - powiedział stypendysta.
Jak mówił, stypendium daje szansę na "rozwój, na zrealizowanie projektów, które na tę chwilę są dla nas najważniejsze i najbardziej nas spełniają".
Cele, na które wykorzystane będą stypendia, to m.in. zrealizowanie filmu dokumentalnego o Cmentarzu Powązkowskim pt. "Miasto umarłych" (Julia Pełka), zakup sprzętu do realizacji filmów animowanych w technice stop motion (Daria Kopiec), napisanie powieści pt. "Sorge" (Aleksandra Zielińska), studia wiolinistyczne w Queen Sophia College of Music w Madrycie (Sara Dragan), przygotowanie, zaprojektowanie i wydanie książki dla dzieci pt. "Lotnictwo" (Jacek Ambrożewski).
To także przygotowanie materiału do albumu reporterskiego pt. "Exluded/Wykluczeni" (Artur Gutowski), studia w Royal College of Art w Londynie (Małgorzata Lisiecka), realizacja spektaklu "Gwido, hrabia Blezu. Tragedya" wg dramatu Adama Naruszewicza (Beniamin Bukowski), napisanie sztuki teatralnej pt. "Skamandryci 2018" (Małgorzata Głuchowska), nagranie autorskiej płyty (Ignacy Wiśniewski).
Instrumenty, które dzięki stypendiom kupią beneficjenci programu "Młoda Polska", to np. harfa koncertowa, kontrabas lutniczy, akordeon koncertowy, fortepian, waltornia.
Program "Młoda Polska" przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, wykazujących się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanych dziedzinach.
Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej. Łączna wartość przyznanych stypendiów wyniosła 3 mln 919 tys. zł.
Do XV edycji Programu "Młoda Polska" wpłynęło 638 wniosków. W 52 wnioskach stwierdzono błędy formalne, co uniemożliwiło ich rozpatrywanie pod względem merytorycznym. Komisja oceniła 586 wniosków. Stypendia przyznane zostały 97 osobom, w kategoriach: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/