Studio Filmowe KRONIKA - Polska Kronika Filmowa ulega likwidacji, jego zadania będzie realizować Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - poinformowało PAP MKiDN. Przyczyną decyzji jest trudna sytuacja ekonomiczna, a w szczególności wysokie koszty funkcjonowania studia.
Ministerstwo kultury podało we wtorek, że 25 stycznia Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego obwieścił zamiar likwidacji Studia Filmowego KRONIKA. Jego zadania będzie realizować Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
"Przyczyną likwidacji Studia Filmowego KRONIKA - Polska Kronika Filmowa jest trudna sytuacja ekonomiczna, a w szczególności wysokie koszty jego funkcjonowania, niewspółmierne do uzyskanych efektów, a także możliwość realizowania zadań statutowych tej instytucji przez inne państwowe instytucje kultury prowadzące działalność w dziedzinie kinematografii, których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisano w komunikacie MKiDN.
Resort kultury przypomina, że studio było kontynuacją redakcji Polskiej Kroniki Filmowej i redakcji filmów dokumentalnych istniejących do 31 grudnia 1990 r. w ramach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W 1991 r. KRONIKA została wyodrębniona ze struktur wytwórni i przejęła od niej zadanie przygotowywania notacji filmowych najważniejszych wydarzeń.
"Studio przez cały okres funkcjonowania mieściło się w budynku WFDiF, a do realizowania swoich statutowych zadań wykorzystywało infrastrukturę WFDiF lub TVP S.A. Studio Filmowe KRONIKA zatrudniało 4 osoby łącznie z dyrektorem instytucji. Zmagało się z problemami finansowymi i kilkukrotnie było restrukturyzowane" - podało MKiDN.
Wraz z likwidacją KRONIKI WFDiF przejmie załogę oraz majątek po likwidowanym studiu filmowym i będzie kontynuować jego działalność, realizując notacje pod marką "Kronika". Prawa do dotychczas zrealizowanych produkcji wraz z nośnikami otrzyma Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
"PKF faktycznie wraca do miejsca, gdzie była realizowana przez dziesięciolecia. Myślę, że w najbliższych latach, zwłaszcza w czasie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, wytwórnia zrealizuje wiele notacji, które zostaną jako świadectwo dla potomnych i będą oglądane tak jak my oglądamy stare ujęcia defilad i świąt państwowych rejestrowanych przed II wojną światową" – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski, odpowiedzialny za nadzór nad instytucjami filmowymi.
W marcu br. WFDiF zrealizowało notację filmową z terenu budowy Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, dokumentującą postęp prac. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/