Dziękujemy Bogu za orędzie wielkanocnej nadziei, które od czasów biskupa Jordana rozbrzmiewa na naszej ziemi – napisał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji Wielkanocy. 1050 lat temu w Poznaniu powstało pierwsze polskie biskupstwo.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Pierwsza katedra na ziemiach polskich stanęła na poznańskim Ostrowie Tumskim.
W skierowanych do archidiecezjan życzeń z okazji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego hierarcha podkreślił, że Zmartwychwstanie to święto nadziei.
"Nasz Pan pokonał śmierć i w ten sposób pokazał, że ostatnie słowo o ludzkim życiu nie należy do głuchego grobu, miejsca rozkładu i unicestwienia, ale do Niego – Zwycięzcy wszelkiej beznadziei. Chrystus wszedł w nowy, nieznany nam jeszcze, wymiar ludzkiej egzystencji i otwiera go przed nami. Dlatego, choć nas zasmuca nieunikniona konieczność odejścia z tego świata, to jednak jesteśmy pewni, że śmierć przestała być metą” - napisał.
Metropolita przypomniał, że w tym roku poznański kościół celebruje rocznicę 1050-lecia pierwszego biskupstwa na polskich ziemiach.
„Dziękujemy dobremu Bogu za orędzie wielkanocnej nadziei, które od czasów biskupa Jordana rozbrzmiewa na naszej ziemi. Cieszymy się, że jako uczniowie Zmartwychwstałego możemy je nadal głosić współczesnemu światu, tak bardzo potrzebującemu Chrystusa. Życzę Wam wiele mocy Ducha Świętego do świadczenia każdego dnia o wierze, którą otrzymaliśmy i której wyznawanie jest naszą chlubą” – napisał.
Życzenia abp. Stanisława Gądeckiego opublikowane zostały na stronie internetowej archidiecezji.
Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 22-24 czerwca.
W ramach obchodów zaplanowano sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. We wrześniu w Poznaniu obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. Obchody jubileuszowe w parafiach archidiecezji poznańskiej odbędą się 19 maja w wigilię Zesłania Ducha Świętego. W październiku odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ agz/