W warszawskim kinie „Wisła” odbyła się we wtorek wieczorem premiera filmu dokumentalnego „Patrzę na Ciebie Warszawo” o Oldze Johann, w reżyserii Marii Dłużewskiej. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego.
W uroczystości uczestniczyli także: mąż Olgi Johann - Wiesław Johann, posłowie PiS, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, warszawscy radni.
Olga Johann (ur. 8 października 1942 r.) zmarła po długiej chorobie 5 kwietnia ub.r. Była psychologiem, socjologiem i nauczycielem akademickim. W latach 2002-2006 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Od 2014 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zasiadała w Radzie Warszawy, której była wiceprzewodniczącą.
„To bardzo dobry film, Pokazujący Olgę taką, jaka rzeczywiście była. To była niezwykła osoba i trzeba ją było znać, żeby dostrzec to w całości” - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami Jarosław Kaczyński.
Jak dodał strata Olgi Johann dla wszystkich, którzy ją znali, była „stratą nie do odrobienia”.
Kaczyński podkreślił, że Johann wnosiła w życie innych bliskich „momenty szczęścia, rozluźnienia”. „W jej domu właśnie się takich momentów doznawało. To była niezwykła, zupełnie fantastycznie osoba” - mówił lider PiS.
„Widziałem ją kilka dni przed wybuchem tej choroby, często zjawiała się także u mnie - rozmawiała z moja słynną dzisiaj szefową, czyli Barbarą Skrzypek, ale i ze mną. Jak zawsze była miła, jak zawsze przyniosła mi cukierki, jak zawsze takie same - bardzo dobre. Niestety później widziałem ją już tylko w szpitalu w bardzo złym stanie” - wspominał szef PiS.
Pytany, co najbardziej cenił w Johann podkreślił, że cenił ją jako polityka. „Ceniłem u niej to, że jest jaka jest - bo takich ludzi się niesłychanie rzadko spotyka, że jest ciepła, sympatyczna, ale nie w sposób przesłodzony, że jest naturalna” - dodał Kaczyński.
„Była w moim własnym widnokręgu, który składa się z wielu ludzi taką wielką gwiazdą” - stwierdził lider PiS.
Premiera filmu dokumentalnego poświęconego Oldze Johann „Patrzę na Ciebie Warszawo” odbyła się we wtorek w warszawskim kinie „Wisła”. Film został wyprodukowany we współpracy m.in. z Polską Fundacją Narodową.
Przed pokazem prezes PFN Cezary Jurkiewicz zaprosił na mszę świętą w intencji Olgi Johann, która odbędzie się w pierwszą rocznicę jej śmierci - 5 kwietnia w kościele św. Karola Boromeusza. Jurkiewicz przypomniał również o kampanii PFN „Godność niepodległej” związanej z dekomunizacją ulic, w co - jak mówił - zaangażowana była Johann.
„Warszawa i obecność Olgi Johann, wśród wielu rysów działalności tej dzielnej, niezastąpionej kobiety była naznaczona walką o kwestię dekomunizacji” - zaznaczył Jurkiewicz. „Olga była człowiekiem, który był jednoznaczny - dla niej było +tak, tak, nie, nie+. Nie rozwodziła się zbyt wiele, a w dawaniu informacji dla człowieka była szczera niezwykle i robiła to z taką elegancją i kulturą” - wspominał.
Reżyserka filmu Maria Dłużewska podkreślała jego kameralny wymiar. „Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się Olgę dla nas zatrzymać” - zaznaczyła.
W informacji prasowej PFN poinformowała, że fundacja planuje skierować film do emisji w stacjach telewizji naziemnej.
13 grudnia 2016 r., w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego prezydent Duda odznaczył Johann Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Pośmiertnie prezydent Duda odznaczył Olgę Johann Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; podczas uroczystości pogrzebowych odznaczenie odebrał mąż zmarłej Wiesław Johann. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ par/ mkr/