Musimy się narodzić na nowo w duchu Ewangelii, by zło przezwyciężyć dobrem, miłością, szukaniem sprawiedliwości – mówił we wtorek wieczorem w homilii podczas mszy św. w Katedrze na Wawelu proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Msza odprawiona została w intencji pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar w 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W Katedrze zgromadzili się wierni, przedstawiciele środowisk patriotycznych i niepodległościowych, którzy po mszy zeszli w pochodzie ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, by uczcić pamięć ofiar.
Jak powiedział ks. prałat we wprowadzeniu do mszy, było to comiesięczne wspólne spotkanie przy ołtarzu św. Stanisława, patrona ojczyzny, "by Bogu i ludziom wspólnie wyśpiewać podziękowanie za życie tych, którzy przez służbę i przez ofiarę tam w katastrofie pod Smoleńskiem oddali swoje życie".
W homilii duszpasterz podkreślał potrzebę "ponownych narodzin w duchu Ewangelii, by przezwyciężyć zło".
"Musimy się narodzić, otwierając się na Bożego Ducha. Narodziny z Ducha bowiem pozwalają nam inaczej popatrzeć na ten świat i pozwalają nam żyć obok zła, przezwyciężając go dobrem, miłością, przezwyciężając także szukaniem sprawiedliwości" – mówił ks. prałat.
Jak podkreślił: "Ta sprawiedliwość pozwala także popatrzeć z miłosierdziem na wszystkie wydarzenia, na wszystkich ludzi, którzy dopuścili się tego zła, które tak boli, powoduje cierpienie, rodzi wątpliwości, lęk". "Ale też przynosi nadzieję, że my możemy z Chrystusem zmartwychwstałym pokonać to, co nie jest związane z Dobrą Nowiną, z Ewangelią, z Jezusem Chrystusem" – mówił ks. Sochacki.
"I może nam się wiele rzeczy nie podobać i nie akceptujemy tego zła, ale musimy się nauczyć – otwierając szeroko oczy, serca, korzystając z daru łaski, daru wiary, nadziei, miłości – by przezwyciężać. To jest nasza siła, to jest nasza moc i to jest nasza nadzieja" – mówił duszpasterz.
"A więc dzisiaj, w czasie tej wyjątkowej rocznicowej Eucharystii, kiedy dociera dziś do nas wiele treści, które budzą różne myśli, pamiętajmy o tym, że tu, w Katedrze na Wawelu, przy ołtarzu naszego patrona św. Stanisława, jesteśmy wolni – wolni mocą tego, który umarł, ale który zmartwychwstał i jest z nami, z naszym narodem, z naszą historią, z historią Europy, historią tego świata" – powiedział ks. prałat Sochacki.
Po zakończeniu mszy jej uczestnicy przeszli pod Krzyż Narodowej Pamięci (Krzyż Katyński) na pl. o. Adama Studzińskiego. Wieczorne obchody pod Krzyżem Katyńskim zorganizował także Klub Gazety Polskiej.(PAP)
autor: Anna Pasek
hp/ mok/