Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin zwiedzają wspólnie wystawę poświęconą Zagładzie, która znajduje się w poobozowym bloku 27 na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Stała ekspozycja zatytułowana "Szoa" powstała w 2013 r. W imieniu państwa Izrael przygotował ją instytut Yad Vashem. Prace nad projektem i wykonaniem trwały cztery lata.
Ekspozycja przy użyciu minimalnej ilości środków wyrazu prezentuje różne aspekty historii Zagłady. Wprowadzeniem jest prezentacja świata żydowskiego przed II wojną światową, a następnie narodziny ideologii nazistowskiej, która doprowadziła do Holokaustu.
Twórcy ukazali symbolicznie, za pośrednictwem mapy, miejsca zbrodni na Żydach. Upamiętnili losy ocalonych, których świadectw można wysłuchać. Specjalne miejsce poświęcono 1,5 mln żydowskich dzieci, które zginęły. Twórcy przywrócili też pamięć ok. 4,2 z 6 mln ofiar Szoa, których nazwiska Yad Vashem zdołało dotychczas ustalić. Wszystkie zostały wpisane w Księgę Imion. Jest ona jednym z kluczowych elementów ekspozycji. Całość dopełniają zdjęcia wielopokoleniowych, współczesnych rodzin, dzięki którym świat żydowski odżywa.
Obecna ekspozycja zastąpiła wcześniejszą, która powstała w latach 70. XX w. Pierwsza wystawa została otwarta w 1968 r. w 25. rocznicę powstania w getcie warszawskim.
Popołudniu prezydenci Duda i Riwlin poprowadzą Marsz Żywych, w który weźmie udział ok. 12 tys. młodych Żydów z całego świata i Polaków. Wyruszą spod bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady.
W tym roku Marsz Żywych przypada w 70. rocznicę powstania Izraela i 30 lat po pierwszym Marszu.(PAP)
autorzy: Marek Szafrański, Marek Błoński, Mateusz Babak
szf/ mab/ mtb/ rosa/