Auschwitz

12.04.2018

Prezydenci Polski i Izraela zwiedzają wystawę poświęconą Zagładzie

Prezydenci Polski Andrzej Duda i Izraela Reuven Riwlin zwiedzają wspólnie wystawę poświęconą Zagładzie, która znajduje się w poobozowym bloku 27 na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Stała ekspozycja zatytułowana "Szoa" powstała w 2013 r. W imieniu państwa Izrael przygotował ją instytut Yad Vashem. Prace nad projektem i wykonaniem trwały cztery lata.

Ekspozycja przy użyciu minimalnej ilości środków wyrazu prezentuje różne aspekty historii Zagłady. Wprowadzeniem jest prezentacja świata żydowskiego przed II wojną światową, a następnie narodziny ideologii nazistowskiej, która doprowadziła do Holokaustu.

Twórcy ukazali symbolicznie, za pośrednictwem mapy, miejsca zbrodni na Żydach. Upamiętnili losy ocalonych, których świadectw można wysłuchać. Specjalne miejsce poświęcono 1,5 mln żydowskich dzieci, które zginęły. Twórcy przywrócili też pamięć ok. 4,2 z 6 mln ofiar Szoa, których nazwiska Yad Vashem zdołało dotychczas ustalić. Wszystkie zostały wpisane w Księgę Imion. Jest ona jednym z kluczowych elementów ekspozycji. Całość dopełniają zdjęcia wielopokoleniowych, współczesnych rodzin, dzięki którym świat żydowski odżywa.

Obecna ekspozycja zastąpiła wcześniejszą, która powstała w latach 70. XX w. Pierwsza wystawa została otwarta w 1968 r. w 25. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Popołudniu prezydenci Duda i Riwlin poprowadzą Marsz Żywych, w który weźmie udział ok. 12 tys. młodych Żydów z całego świata i Polaków. Wyruszą spod bramy głównej byłego niemieckiego obozu Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, gdzie przy ruinach największych krematoriów odbędzie się ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady.

W tym roku Marsz Żywych przypada w 70. rocznicę powstania Izraela i 30 lat po pierwszym Marszu.(PAP)

autorzy: Marek Szafrański, Marek Błoński, Mateusz Babak

szf/ mab/ mtb/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL