W Muzeum Powstania Warszawskiego w czwartek rozpoczęła się konferencja konserwatorska "Odnowione, odbudowane, uratowane - jak przetrwały II wojnę. Konserwacja, ochrona i prewencja obiektów z lat 1939-1945." Wydarzenie potrwa do 13 kwietnia.
Jillian Harold z pracowni Noga Conservation wygłosiła prelekcję pt. "Fronty II wojny światowej na mapach - konserwacja dwóch map z okresu II wojny światowej z Sali Map Gabinetu Wojennego Winstona Churchilla".
Sala Map była centrum operacyjnym opracowywania działań wojennych. Wiele z tych prac wykonywano przy użyciu map zajmujących dwie ściany sali. Oficerowie sztabowi zaznaczali pozycje jednostek pinezkami z przymocowanymi do nich kawałkami kolorowej wełny i papierowymi etykietami. Kiedy powierzchnia mapy była już tak uszkodzona, że niemożliwe było jej dalsze używanie, naklejano na nią nową warstwę mapy. Harold opowiedziała o pracach konserwatorów nad mapami. Ich celem było zabezpieczenie i ustabilizowanie map przy zachowaniu i unikatowego i archiwalnego charakteru.
Przykładowe tematy pozostałych prelekcji to: "Dokumentowanie śladów walk z okresu Powstania Warszawskiego oraz ich identyfikacja z wykorzystaniem technik badawczych stosowanych w kryminalistyce", "Insygnia wojskowe z okresu II wojny światowej ze studia Walta Disneya: rozważania na temat wybranego sposobu konserwacji", "Radioaktywne dziedzictwo II wojny światowej", "Niezwykłe losy kilku dzieł z lat 1939-1945 znajdujących się w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie".
Na początku 1940 r. zespół animatorów ze studia Walta Disneya pod kierownictwem Hanka Portera zaprojektowało ponad 1200 insygniów wojskowych dla amerykańskich jednostek. Ewa Paul z firmy Eva Art Conservation na wykładzie "Insygnia wojskowe z okresu II wojny światowej ze studia Walta Disneya: rozważania na temat wybranego sposobu konserwacji" opowie w piątek o pracach konserwatorskich rysunku emblematu 103. Eskadry Obserwacyjnej Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych.
"Jest to pierwsza tego typu konferencja dotycząca tylko i wyłącznie obiektów związanych z II wojną światową" - powiedziała PAP koordynator debaty Magdalena Grenda-Kurmanow. "Udało nam się zgromadzić prelegentów do 25 prezentacji zarówno z Polski jak i z zagranicy: z Wielkiej Brytanii, ze Stanów i z Australii. Gwarantuje to szerokie spojrzenie na dyscyplinę dlatego, że ci ludzie reprezentują różne specjalizacje (...). Mamy zarówno wykłady dotyczące konserwacji papieru jak i konserwacji malarstwa, tkaniny, drewna, metalu i wielu innych" - dodała.
Nagrania niektórych wykładów będą dostępne na stronie internetowej. "Nagrywamy tych autorów, którzy wyrazili na to zgodę, i którzy mają pozwolenie na to żeby upubliczniać materiały (bo nie wszyscy mają pozwolenie na to żeby upubliczniać materiały, które przedstawiają na konferencji" - powiedziała PAP Grenda-Kurmanow. Na stronie ukażą się streszczenia wykładów. Plik będzie dostępny do pobrania.
Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Pracowni Konserwacji Muzeum Powstania Warszawskiego. (PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/