Zebrane po raz pierwszy w jednym miejscu oficjalne programy wydane z okazji najważniejszych sportowych imprez organizowanych na Stadionie Śląskim, nazywanym „Kotłem Czarownic”, można zobaczyć na wystawie w katowickiej Bibliotece Śląskiej.
„Te programy to często wielostronicowe wydawnictwa. Zawierają zestawienia statystyczne, wypowiedzi i rozmowy, fotografie i inne opracowania, dzięki czemu są nieocenionym źródłem informacji nie tylko dla historyków sportu” – poinformowała Agnieszka Kosmala z działu promocji biblioteki.
Wydawcami programów były organizacje, kluby i związki sportowe oraz inni organizatorzy imprez, a te najbardziej poszukiwane publikacje osiągają na specjalistycznych aukcjach wysokie ceny. Zgromadzone na wystawie programy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, Stadionu Śląskiego oraz kolekcji prywatnych.
Ekspozycję uzupełniają plakaty informujące o wybranych imprezach, w tym tych najstarszych, odbywających się w pierwszych latach po otwarciu areny. Zgromadzono także po raz pierwszy plakaty towarzyszące największym w Polsce koncertom organizowanym na Stadionie Śląskim przez niemal dwie dekady, począwszy od 1991 roku. Przy okazji tych wydarzeń nie publikowano programów, a jedynymi oficjalnymi wydawnictwami były właśnie plakaty.
Chorzowski stadion był areną zmagań nie tylko piłkarzy, lekkoatletów i żużlowców, ale gościł także piłkarzy ręcznych, biathlonistów, narciarzy, łuczników, rugbistów, a nawet wędkarzy, którzy rozgrywali tu mistrzostwa Polski w wędkarstwie spinningowym.
Koncert grupy AC/DC w 1991 przyciągnął 70 tys. ludzi. Potem w Chorzowie wystąpiły m.in. zespoły The Rolling Stones, Metallica, Iron Maiden, U2, Pearl Jam, Linkin Park, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police.
27 marca, po 101 miesiącach przerwy, piłkarska reprezentacja Polski wróciła na chorzowski stadion pokonując w towarzyskim meczu Koreę Południową 3:2. To był dla biało-czerwonych 56. występ na tym obiekcie. Przerwa wynikała z trwającej od 2009 modernizacji. Po jej zakończeniu otwarto stadion 1 października 2017.
Budowę "Śląskiego" rozpoczęto w marcu 1953 r. Trzy lata później był gotowy. 20 października 1957 roku polscy piłkarze - w obecności ok. 100 tysięcy widzów - pokonali Związek Radziecki 2:1 po dwóch golach Gerarda Cieślika, które przeszły do historii. Rekord frekwencji padł jednak 18 września 1963 podczas meczu Górnika Zabrze z Austrią Wiedeń (1:0) w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Obejrzało go 120 tysięcy ludzi.
Gdy 6 czerwca 1973 roku polscy piłkarze pokonali w Chorzowie Anglików 2:0, brytyjskie media okrzyknęły śląski obiekt mianem "Kotła Czarownic". Później był on jeszcze areną innych historycznych meczów, np. 1 września 2001 biało-czerwoni zwycięstwem nad Norwegią 3:0 przypieczętowali pierwszy od 1986 roku awans do mistrzostw świata. W sumie na Śląskim trzykrotnie zapewnili sobie kwalifikację na mundial (1977, 1985 i 2001).
Chorzowski stadion walczył o prawo goszczenia meczów Euro 2012. Zgodnie z planem miał zostać oddany do użytku 29 kwietnia 2011. Kiedy okazało się, że mistrzostw na Śląskim nie będzie, samorząd województwa postanowił inwestycję dokończyć i stworzyć obiekt wielofunkcyjny.
W kalendarzu obiektu na 2018 są już imprezy lekkoatletyczne: 8 czerwca Memoriał Janusza Kusocińskiego oraz 22 sierpnia Memoriał Kamili Skolimowskiej i żużlowe: finałowa runda indywidualnych mistrzostw Europy 15 września oraz spotkanie Polska - Reszta Świata.
Autor: Piotr Girczys (PAP)
gir/ krys/