Koncert poświęcony Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi z okazji jego 90. urodzin w piątek odbędzie się w Jaśle. "Znakomity muzyk i kompozytor urodził się w naszym mieście i utrzymuje z nim stałe kontakty" - powiedziała w środę rzeczniczka ratusza Agata Koba.
Przypomniała, że Matuszkiewicz, "znakomity muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki do blisko 200 filmów animowanych, fabularnych i seriali 10 kwietnia skończył 90 lat".
"Urodzony w Jaśle, dzieciństwo spędził we Lwowie. Od piątego roku życia grał na fortepianie, tajniki gry na akordeonie zgłębił samodzielnie podczas okupacji, a po wojnie, gdy zamieszkał w Krakowie, zainteresował się klarnetem i saksofonem. W 1949 r.; ukończył szkołę muzyczną, ale studia wybrał na wydziale operatorskim w łódzkiej filmówce. Z grania jazzu jednak nie zrezygnował" - zaznaczyła Koba.
Matuszkiewicz był współzałożycielem grupy Melomani oraz jurorem konkursu Złota Tarka. W 2006 r. został odznaczony przez krakowski Jazz Club medalem Złoty Helikon oraz przez krakowską Piwnicę pod Baranami brązową statuetką Baranka Jazzowego. W 2008 r. otrzymał Złotego Fryderyka.
W marcu 2012 r. został Honorowym Obywatelem Jasła. "Jesienią w 2013 r. w Jaśle został zainaugurowany festiwal JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty, organizowany przez Jasielski Dom Kultury. Patronuje mu właśnie Jerzy Duduś Matuszkiewicz. Celem festiwalu jest przybliżenie młodemu pokoleniu muzyki tego znakomitego kompozytora, instrumentalisty, jazzmana" - mówiła rzeczniczka.
W 2015 r. artysta ufundował nagrodę dla młodych osób związanych z Jasłem, za wybitne osiągnięcia i dorobek artystyczny w dziedzinie muzyki. Przekazał także kwotę 50 tys. zł na zakup fortepianu koncertowego do miejscowego domu kultury.
Z uwagi na stan zdrowia Matuszkiewicz nie weźmie udziału w piątkowym koncercie. "Natomiast w środę przedstawiciele władz Jasła przekażą jubilatowi m.in. kartki z życzeniami urodzinowymi wykonane przez uczniów jasielskich szkół i przedszkoli" - zauważyła Koba.
W piątek podczas koncertu kilku muzyków i współpracowników Matuszkiewicza zaprezentuje jego utwory.
W aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego, znajdą się m.in.: "Valse du mal", "Zakochani są wśród nas", "Miłość złe humory ma", "W powietrzu wyrzeźbiłem Twoją twarz", "Tylko wróć /Wojna domowa", "Miłość jest impresjonistą", "Czterdzieści lat minęło". Wystąpią Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) oraz Agnieszka Wilczyńska (śpiew) i Robert Majewski (trąbka, flugelhorn).(PAP)
autor: Alfred Kyc
kyc/ rosa/