Rozstrzygnięcie konkursu na stałą ekspozycję Muzeum Historii Polski, która ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii - państwa i narodu, odbędzie się we wtorek w Warszawie. Wystawa w przyszłym gmachu muzeum ma zająć przestrzeń ok. 7 tys. m kw.
Konkurs na stałą ekspozycję plastyczno-przestrzenną muzeum został ogłoszony w maju br. Wystawa ma przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem walki o niepodległość.
Ekspozycja miałaby znaleźć się w przyszłym gmachu muzeum, które ma powstać w pobliżu Placu na Rozdrożu nad Trasą Łazienkowską w Warszawie.
Jednym z najważniejszych kroków prowadzących do budowy siedziby muzeum jest podpisanie umowy przez resort kultury z architektem Bohdanem Paczowskim, którego pracownia - Paczowski ET Fritsch Architectes z Luksemburga - w 2009 r. wygrała konkurs architektoniczny na projekt gmachu Muzeum Historii Polski.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski, pytany w poniedziałek przez PAP o to, kiedy umowa z Paczowskim zostanie podpisana, odparł, że prawdopodobnie będzie to możliwe w 2012 roku. Jak jednak zastrzegł minister, muszą zostać spełnione dwa warunki.
Jednym z nich jest - jak wyjaśnił Zdrojewski - "dobry wynik" rozstrzyganego we wtorek konkursu. "Musimy mieć dobrą ekspozycję (...). Drugim warunkiem jest pewność wpisania w budżet UE środków na infrastrukturę w kulturze. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to podczas prezydencji cypryjskiej, czyli w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy niezwłocznie, nie czekając już na to, kiedy te środki się pojawią - bo pojawią się w 2014 r. - będzie można podpisać umowę z architektem i rozpocząć przygotowania do tej inwestycji" - powiedział PAP Zdrojewski.
Konkurs adresowany był do zespołów plastyków-wystawienników. Miał charakter otwarty i międzynarodowy. Konkursowe zadanie polegało na opracowaniu wybranych elementów planowanej ekspozycji stałej: układu funkcjonalno-przestrzennego całości ekspozycji, zarysu koncepcji plastyczno-przestrzennej galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Wolne elekcje" w galerii "Dawna Rzeczpospolita", koncepcji przestrzeni "Kultura II RP" w galerii "Drogi do niepodległości (1914-1939)" oraz koncepcji przestrzeni edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-9 lat.
Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. (PAP)
agz/ ls/ gma/