Chcemy, żeby Polska była odbierana przez naszych partnerów arabskich prawdziwie i żeby się nią zachwycono – powiedział w czwartek PAP dyrektor Instytutu Książki (IK) Dariusz Jaworski. W Abu Zabi (ZEA) od środy trwają 28. Międzynarodowe Targi Książki, na których Polska jest gościem honorowym.
Jaworski przybliżył w czwartek uczestnikom targów działania podejmowane przez Instytut Książki. Mówił m.in. o tym co to za instytucja, czym się zajmuje, a także co już dotychczas zrobiła.
W rozmowie z PAP zaznaczył, że Instytut przyjechał na targi, żeby zaprezentować się od podstaw. „Chcemy pokazać nie tylko piękno naszego kraju - naszą kulturę, historię, teraźniejszość, ale także, żeby zaprezentować to, co robimy, jako Instytut Książki” – powiedział Jaworski. „Instytut, oczywiście, nie jest tu znany, ale dzięki takim spotkaniom coraz częściej jest otwierana nasza strona internetowa w języku angielskim i są pobierane wiadomości z wersji anglojęzycznej” – dodał.
Dyrektor IK podkreślił, że trzeba zrozumieć, że pochodzimy z różnych kultur organizacyjnych i politycznych, co sprawia, że na przykład rozmawiając z partnerami arabskimi pewne rzeczy są dla nich oczywiste, ale z kolei organizacja działań jest całkiem inna niż nasza.
„Fakt pewnego scentralizowania, monarchiczności sprawia, że tam decyzje trochę inaczej zapadają niż u nas i trzeba o tych elementarnych kwestiach powiedzieć na początku, a potem przedstawić cele działania Instytutu, skupiając się na tej części działań zagranicznych, czyli co zrobiliśmy dotychczas oraz jakimi programami dysponujemy” – wskazał Jaworski.
„Chcemy pokazać: przyjdźcie do nas, mamy takie, a takie programy, możecie z nich skorzystać, bo nam zależy na współpracy w celu wydawania, promowania, popularyzowania literatury polskiej” – zaznaczył.
Dyrektor Instytut Książki pytany, jak chce, żeby Polska była odbierana przez partnerów arabskich, powiedział, że „prawdziwie”. „ Żeby Polską się zachwycono i żeby była odbierana na różnych poziomach nie tylko emocjonalnym i utylitarnym, ale także, żeby pokazać głębszy wymiar Polski również duchowy, a z czasem sięgnąć do naszej historii” – dodał Jaworski.
Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r. (PAP)
Z Abu Zabi Katarzyna Krzykowska
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/