Białostocki oddział IPN ogłosił szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu "Audycja Historyczna Roku", którego głównym celem jest promowanie najnowszej historii Polski, poprzez ambitne formy twórczości radiowej i telewizyjnej. Laureatów poznamy 26 listopada.
Do konkursu można zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych.
"W tym roku spodziewamy się przede wszystkim reportaży odnoszących się do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a więc takich, które opisywać będą nie tylko przełomowy rok 1918, ale też odnoszących się do całokształtu walki Polaków o własną ojczyznę, również w okresie II wojny światowej i 45 lat komunistycznego zniewolenia" - powiedział Tomasz Danilecki z białostockiego oddziału IPN.
Audycje będą oceniane w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego, pochodzącego z Białegostoku ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie) oraz historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku).
Jury może też przyznać wyróżnienia za "specjalne wartości poznawcze" oraz dla produkcji o tematyce związanej z historią poszczególnych regionów kraju.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 listopada w Białymstoku, w dniu urodzin prezydenta Kaczorowskiego.
Zgłoszenia należy przesyłać do 15 czerwca na adres oddziału IPN w tym mieście, ul. Warsztatowa 1A, z dopiskiem "Konkurs Audycja Historyczna Roku". Formularz zgłoszeniowy i regulamin dostępne są na stronie https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/konkursy-i-nagrody/konkurs-audycja-history).
Jak wynika z informacji Instytutu, do dotychczasowych pięciu edycji konkursu zgłoszono w sumie 274 reportaże radiowe i filmy dokumentalne koncentrujące się wokół takich zagadnień jak: II wojna światowa, losy żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zagłada i ratowanie Żydów, deportacje na Sybir czy represje i ofiary systemu komunistycznego.
W 2017 roku Grand Prix Prezesa IPN otrzymał Andrzej Machnowski za film "Emisariusz kardynała", opowiadający o ratowaniu relikwii św. Wojciecha w czasie II wojny światowej.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/