Prezentacja historycznych potraw oraz spotkania ze znawcami dawnej kuchni to część atrakcji I Dolnośląskiego Festiwalu Kuchni Historycznej, który we wtorek rozpocznie się w Zamku Czocha na Dolnym Śląska.
Zamek Czocha to średniowieczna warownia położona w miejscowość Sucha nad Zalewem Leśniańskim. To jeden z najbardziej malowniczych i dobrze zachowanych dolnośląskich zamków.
Jak poinformowała PAP Joanna Lamparska, organizator festiwalu, Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej „Twierdza smaków” to pierwszy w historii Dolnego Śląska festiwal, podczas którego znawcy historycznych potraw zbiorą się w jednym miejscu, żeby odtwarzać i serwować tajemnicze, i często ekstrawaganckie, dania z przeszłości.
„Zamkowa kuchnia odtworzy m.in. ulubiony tort królowej Marii Antoniny według oryginalnej receptury, lody księcia Puecklera, słynnego awanturnika, kochanka i architekta krajobrazu – przebój dawnych kawiarni oraz antyczne mleko krojone, które jadane było w czasach rzymskich” - przekazała Lamparska.
Pierwszego dnia festiwalu będzie można m.in. spróbować rosyjskiej kuchni polowej z okresu 1914-1918. Na gości będzie czekać solianka, bliny czy drożdżowe naleśniki z gęsta śmietaną.
Prezentowana będzie także kuchnia sarmacka, w tym kasza gryczana lub jęczmienna na sypko ze skwarkami, skrzydełka kurze obsmażane w miodzie z goździkami, cynamonem i pieprzem, czy zupa kapuściana na wędzonych kościach.
Z kolei wśród potraw ze średniowiecznej kuchni rycerskiej znalazły się m.in. abulasta – jajecznica na jabłkach, kiszone śledzie i pączki z szałwią.
Oprócz degustacji historycznych potraw podczas festiwalu będzie można również spotkać się ze znawcami dawnej kuchni. Opowiedzą oni o tajnych recepturach czy najsłynniejszych lodach Dolnego Śląska.
Lamparska podkreśliła, że turystyka kulinarna to coraz popularniejszy trend w polskiej i światowej turystyce. „Jeżeli opowieści o kuchni połączyć z historią, powstaje niezwykle atrakcyjna oferta. Stąd pomysł na Twierdzę Smaków – Dolnośląski Festiwal Kuchni Historycznej” - dodała.
Festiwal zakończy się w czwartek.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ itm/