Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpoczął we wtorek w Toruniu 25. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. To pierwszy z cyklu 14 koncertów, które odbędą się w maju we wnętrzach zabytkowych budynków i w kościołach miasta.
Probaltica to festiwal, którego celem jest popularyzacja kultury krajów leżących nad Bałtykiem i ich współpraca w tej sferze.
Inauguracyjny koncert w Centrum Kulturalno-Kongresowym poprowadził Paweł Kapuła, jako solistka wystąpił Marianna Żółnacz. W programie znalazły się hymny Polski i Unii Europejskiej, Uwertura na orkiestrę symfoniczną Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert fletowy d-moll Carla Philippa Emanuela Bacha i I Symfonia f-moll op. 10 Dymitra Szostakowicza.
Na środę zaplanowano: przejazd przez miasto tramwaju, z którego popłyną dźwięki polonezów w wykonaniu pianistów Dominki Eski i Roberta Matusiaka, koncert polonezów w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Garnizonu Toruń pod dyrekcją kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza na Rynku Staromiejskim, koncert polonezów, które powstały w ostatnim 200-leciu, w wykonaniu pianistów Dominik Eski, Roberta Matusiaka i Karoliny Sekuły, wiolonczelisty Dominika Gawarkiewicza, skrzypków Monki Skruszewicz i Konrada Kamińskiego oraz zespołu kameralnego Multicamerata.
W czwartek w Dworze Artusa zostanie zaprezentowana opera "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów i chóru Orkiestry Dworskiej pod dyrekcją Piotra Wajraka.
W kolejne dni festiwalowe wystąpią m.in. Capella Gedaniensis, Goltland Blasarkvintett ze Szwecji, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Kwartet Saksofoniczny z Rygi, pianista jazzowy Iiro Ratntala z Finlandii, Arsis Handbell Ebsemble z Tallina.
Do 20 maja na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego czynna będzie wystawa fotogramów polonezów. Festiwal zakończy 29 maja koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej w Wilnie pod dyrekcją Modesta Pitrenasa ze skrzypaczką Dalią Kuznecovaite w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ wus/