Konstytucja 3 maja to nasza wspólna duma i sukces – powiedziała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek w czwartek w litewskim parlamencie, gdzie odbyło się uroczyste posiedzenie z okazji 227. rocznicy uchwalenia drugiej w świecie i pierwszej w Europie ustawy zasadniczej.
"Konstytucja 3 maja – to dzieło jest naszą wspólną dumą i sukcesem, wspólną historią. (...) Przyjęcie konstytucji było następnym filarem stanowiącym unikatowe stosunki polsko-litewskie, oparte na zasadzie +Wolni z wolnymi, równi z równymi+" – powiedziała w wystąpieniu wicemarszałek Mazurek.
Wskazała, że "wspólne dzieje sprawiają, iż wspólnota polsko-litewska istnieje nadal, chociaż ma innych charakter, charakter związku państw europejskich". "Są to wspólnoty, w których nie zatracamy naszej wyjątkowości, ale szukamy dróg do ich umacniania. Przede wszystkim w wielkich organizacjach NATO i Unii Europejskiej, ale też w znakomicie rozwijającej się współpracy regionalnej, czy w tworzeniu wielkich projektów infrastrukturalnych" - zauważyła wicemarszałek. Zaznaczyła, że "jest to bardzo efektywna reakcja na zagrożenia ze strony świata zewnętrznego, zapewniająca naszym narodom rozwój i współpracę".
Przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis podkreślił, że Konstytucja 3 maja położyła podwaliny pod "europejski parlamentaryzm, a więc współczesną demokrację, nową epokę".
W swym przemówieniu przewodniczący Sejmu Litwy nawiązał do obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie. Podkreślił potrzebę wspólnych działań wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie i na rzecz dalszej integracji Ukrainy ze strukturami europejskimi. "Granica bezpieczeństwa Europy jest obecnie na południu Ukrainy" - powiedział Pranckietis. Przypomniał, że "Litwa opowiada się za jednością terytorialną Ukrainy, za otwartymi drzwiami NATO i wspiera zbliżanie Ukrainy z Sojuszem Północnoatlantyckim".
Gościem uroczystego posiedzenia Sejmu Litwy był m.in. przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij. W swoim wystąpieniu zaznaczył, że "wróg, który był przed 500 laty – Rosyjskie Imperium – istnieje nadal, tylko zmienia się jego nazwa". "Nazwy mogą się zmieniać, to może być Związek Radziecki, Federacja Rosyjska, ale nie zmienia się duch imperialny i chęć walki naszych narodów w obronie swojej niepodległości" - podkreślił przewodniczący ukraińskiego parlamentu.
Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w czwartek w południe na placu Niepodległości w Wilnie, przed parlamentem została podniesiona flaga litewska, polska i ukraińska.
Następnie polska delegacja na czele z wicemarszałek Mazurek, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, a także społeczności polskiej złożyli kwiaty na Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego.
Z okazji Konstytucji 3 maja, a także Dnia Polonii i Polaków za Granicą, obchodzonego 2 maja, w czwartek o 15 czasu lokalnego w wileńskim kościele Ducha Świętego zostanie odprawiona msza święta. We mszy weźmie też udział goszczący w Wilnie zespół "Mazowsze", który wykona III Litanię Ostrobramską Stanisława Moniuszki, Mszę Koronacyjną Wolfganga Amadeusza Mozarta i koncert pieśni sakralnych.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ cyk/