11 spektakli konkursowych z całej Polski, w których zagra prawie setka aktorów złoży się na program 58. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej - w dniach 12–19 maja. Początek w sobotę w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
W tym roku nagrody przyznawać będzie czworo jurorów: Anna Ilczuk, aktorka teatralna i filmowa, obecnie w zespole Teatru Powszechnego w Warszawie; Jacek Cieślak, teatrolog, redaktor Działu Kultury dziennika "Rzeczpospolita"; Jacek Wakar, krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia, stały współpracownik TVP Kultura, portalu Onet.pl oraz miesięcznika "Teatr" i Rudolf Zioło, reżyser, wykładowca na Wydziale Reżyserii Dramatu w krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych.
Dyrektor KST Bartosz Zaczykiewicz wyjaśnił, że przy doborze repertuaru nawiązał do pierwotnej idei Festiwalu Sztuki Aktorskiej z 1985 r., autorstwa ówczesnego dyrektora Macieja Grzybowskiego. Zgodnie z nią, to aktor ma być na pierwszym planie.
58. KST otworzy Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej z Krakowa "Triumfem woli" w reż. Moniki Strzępki.
Poza spektaklami konkursowymi - jak zapowiedział dyr. Bartosz Zaczykiewicz - widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących.
W niedzielę 13 maja o godz. 11.00 z placu Kilińskiego (zbiórka pod pomnikiem Adama Asnyka) chętni udadzą się na Spacerownik Teatralny "Nie tylko Bogusławski – kaliskie miejsca teatralne". W trakcie spaceru teatrolog Hubert Michalak przybliży historię kaliskiego Domu Aktora, Kolegium Jezuickiego i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Koordynatorem wydarzenia jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
We wtorek 15 maja i w czwartek 17 maja o godz. 10.30 w Malarni (w budynku teatru) odbędą się pokazy inscenizacji Teatru Telewizji TVP - "Pana Jowialskiego" i "Biesiady u hrabiny Kotłubaj". Po projekcjach rozmowę o spektaklach poprowadzi Wiesław Kowalski – aktor i filolog, naczelny portalu teatrdlawas.pl.
We wtorek 15 maja o godz. 16.30 w Malarni odbędą się prezentacja multimedialna "Witkacy – polimat awangardy" Przemysława Pawlaka z Instytutu Witkacego oraz dyskusja panelowa "Bydlęca metafizyka", którą poprowadzi literaturoznawczyni dr Małgorzata Ratajczyk.
Codziennie po spektaklach widzowie będą mogli spotkać się z ulubionymi aktorami i wziąć udział w rozmowach prowadzonych przez krytyka teatralnego Tomasza Domagałę.
Jak podkreślił dyr. Zaczykiewicz żaden festiwal nie może odbyć się bez Klubu Festiwalowego. Każdego wieczoru w bufecie teatralnym będzie miał miejsce muzyczny wieczór z udziałem Tomek & Kompany.
Festiwalowi będą towarzyszyć również dwie wystawy: "Plakaty Pawła Króla" w foyer Sceny Kameralnej i w sali Bogusławskiego oraz "Być aktorem" w foyer Dużej Sceny.
Koszt 58. KST wynosi 800 tys. zł, środki pochodzą z MKiDN, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ rosa/