Prawdopodobnie w czerwcu pojadę do Charkowa na groby Polaków zamordowanych przez NKWD - zapowiedział w piątek w rozmowie z PAP i Polskim Radiem wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.
"Od dawna planujemy wyjazd do Charkowa z rodzinami katyńskimi, charkowskimi. Myśmy takie wyjazdy rodzin organizowali do Katynia. W zeszłym roku też byliśmy w Kijowie i teraz planujemy wyjazd do Charkowa i ja jadę z rodzinami na groby zamordowanych przez NKWD Polaków" - zapowiedział wicepremier.
Dopytywany na kiedy zaplanowana jest wizyta, odpowiedział: "chyba czerwiec".
Na pytanie, czy w trakcie wizyty planowane są jakieś rozmowy, odparł: "czy ta wizyta będzie miała jakiś inny charakter to jest w tej chwili za wcześnie, żeby cokolwiek mówić".
"Jeżeli chodzi o rozmowy polsko-ukraińskie to myśmy mieli rozmowy z wicepremierem Rozenką, przedstawiliśmy nasze stanowisko i czekamy na odpowiedź strony ukraińskiej, ponieważ pewne ustalenia prezydentów obu krajów w grudniu zeszłego roku były, ale to były jasne ustalenia, my w związku z tym chcieliśmy kontynuować rozmowy dotyczące tych ustaleń i czekamy na stanowisko strony ukraińskiej, akceptujące nasze propozycje związane ze staraniami głów państwa" - podkreślił minister kultury.
Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. trwa poważny spór wokół wprowadzonego przez stronę ukraińską zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.
Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja do spraw historycznych z wicepremierami Pawłem Rozenką i Piotrem Glińskim na czele.
W lutym w Warszawie odbyło się spotkanie Glińskiego i Rozenki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego napisało następnie w komunikacie, że potrzebna jest kontynuacja rozmów w celu stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium obu krajów.
Po spotkaniu kancelaria prezydenta Dudy wyraziła "głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski".
Kancelaria szefa polskiego rządu poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z prezydentem Ukrainy sprzeciwił się próbom nieuzasadnionego zakazania przez władze ukraińskie prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar.
W marcu w trakcie rozmowy telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem premier Morawiecki wyraził nadzieję, że Kijów uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji.
"W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje" - informowała wówczas KPRM.(PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ rosa/