Polscy i chińscy architekci wymieniali opinie na temat wyzwań i możliwości współpracy w czasie forum, które odbyło się w piątek w mieście Chongqing na zachodzie Chin w ramach trwających tam Dni Polskich – powiedziała PAP wicekonsul RP w Chengdu Agata Pieńkosz.
W spotkaniu w bibliotece miejskiej wzięło udział sześcioro polskich architektów oraz ośmiu prominentnych architektów z Chongqingu (Czungcing), a na widowni zasiadło ponad 300 osób, w tym lokalni architekci i studenci architektury z lokalnego uniwersytetu – powiedziała Pieńkosz, która uczestniczyła w wydarzeniu.
Wyjaśniła, że eksperci z obu krajów rozmawiali m.in. na temat rozwiązań urbanistycznych w Chinach oraz możliwości nawiązania współpracy.
Organizowane przez konsulat RP w Chengdu Dni Polskie w Chongqingu rozpoczęły się przyjęciem wydanym 7 maja z okazji święta narodowego, podczas którego podkreślano również, że w tym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jednym z wydarzeń festiwalu jest wystawa pod tytułem „Polska. Architecture”, prezentująca zdjęcia nowoczesnych budynków i miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce. „Już podczas otwarcia było spore zainteresowanie” - powiedziała PAP konsul generalna RP w Chengdu Katarzyna Wilkowiecka, która 8 maja uroczyście zainaugurowała wystawę w największej bibliotece ponad 30-milionowego Chongqingu.
Konsul wyjaśniła, że głównym celem wystawy jest zainteresowanie Polską potencjalnych turystów z chińskiej metropolii. „Na pewno zostawi ona w pamięci mieszkańców Chongqingu informację, że taki kraj jak Polska istnieje, że ma przepiękne miejsca, które można odwiedzić, i że jest to kraj nowoczesny, o wspaniałej architekturze” - powiedziała.
W ramach Dni Polskich odbędzie się również wydarzenie dla dzieci pod hasłem „Discover Poland”, na które przygotowano m.in. książeczki do kolorowania na temat 100-lecia niepodległości. Jego głównym celem jest jednak przybliżenie najmłodszym Chińczykom polskich legend oraz polskiej literatury dziecięcej i wywołanie, także u ich rodziców, zainteresowania Polską - wyjaśniła konsul.
Zorganizowany zostanie także dzień otwarty w punkcie przyjmowania wniosków wizowych w Chongqingu, w czasie którego przedstawiciele konsulatu i Polskiej Organizacji Turystycznej będą wyjaśniać odwiedzającym ewentualne wątpliwości dotyczące procedur wizowych. Przewidziano również spotkanie eksperta w dziedzinie szkolnictwa wyższego z polskiej ambasady w Pekinie z lokalną młodzieżą licealną, poświęcone możliwościom studiowania w Polsce.
Miasto wydzielone Chongqing i prowincja Syczuan uznawane są za jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów kraju. Polski konsulat działa w Chengdu – stolicy Syczuanu – od ponad dwóch lat.
Polska jest w Syczuanie bardzo dobrze znana dzięki połączeniu kolei towarowej między Łodzią a Chengdu – wyjaśniła Wilkowiecka. Zwróciła też uwagę na „bardzo dobrą współpracę” między prowincją Syczuan a województwem łódzkim oraz między Chengdu a Łodzią, które są miastami partnerskimi.
Dni Polskie w Chongqingu potrwają do połowy lipca.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
anb/ klm/ kar/