17.05.2018
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zachęca do uczestnictwa w debacie pt. „Adres: Niepodległość – jak tam dojść?”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 maja, godz. 18:00, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego (Pl. Jana Pawła II 2). Wstęp wolny.
Jest to wydarzenie organizowane w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Eksperci:
prof. Andrzej Chwalba
Profesor historii w UJ, z Zakładu Antropologii Historycznej IH, badacz historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX-XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich oraz dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor ponad 20 książek i współautor kilku, np.: tryptyk dziejów Wielkiej Wojny: Samobójstwa Europy (2014), Legionów Polskich (2018), Wielka Wojna Polaków 1914 -1918 (2018).
prof. Mariusz Wołos
Polski historyk i eseista, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Instytutu Historii PAN w Warszawie. Specjalizuje się w zakresie historii dyplomacji w XX wieku, historii historiografii polskiej i rosyjskiej, stosunków polsko-sowieckich oraz historii polskiej irredenty oraz biografistyki.
dr hab. Katarzyna Sierakowska
Adiunkt w Instytucie Historii PAN. Specjalizuje się w historii społecznej XIX i XX wieku, zwłaszcza historii I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego oraz historią kobiet i gender history. Jest autorką licznych publikacji, np.: Rodzice, dzieci, dziadkowie…. Wielkomiejska rodzina inteligencka w Polsce 1918-1939 (2003) oraz artykułów w czasopismach naukowych i pracach zbiorowych m.in.: w serii Kobieta i…...
Moderator spotkania: Hanna Maria Giza
Polska dziennikarka radiowa, aktorka, autorka adaptacji i reżyser słuchowisk radiowych. Otrzymała liczne nagrodyi wyróżnienia, np.: Srebrny Krzyż Zasługi (2001), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005), Złoty Mikrofon (za szczególną wrażliwość w prezentacji problemów i ludzi kultury oraz popularyzację nauki – 2006). Przeprowadzała liczne wywiady radiowe m.in.: z Umbertem Eco, Władimirem Bukowskim, Stanisławem Lemem, Rogerem PenRose’em, Aleksandrem Wolszczanem, Normanem Daviesem, Ryszardem Kapuścińskim, Hanną Krall, Jerzym Giedroyciem, Günterem Grassem i Robertem Zubrinem.
* * *
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, jakie stanowi Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum hutnicze „barbarzyńskiej” Europy. Realizując swoją misję placówka szczególną troską naukową otacza zbiory tworzące niepowtarzalną kolekcję archeologiczną oraz organizuje liczne wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne. Jako żywy ośrodek muzealny jest przestrzenią spotkań ludzi nauki i kultury, miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, prowadzi wiele wydarzeń i warsztatów poza swoimi murami. Poprzez wszelkie podejmowane inicjatywy Muzeum dąży do rozbudzenia w społeczeństwie autentycznego zainteresowania przeszłością i wyrobienia nawyku uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.
Źródło: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie