Historia budowania suwerenności i niepodległych państw narodowych w regionie Europy Środkowej i Wschodniej to tematyka rozpoczętej w piątek w Mińsku konferencji "Suwerenność narodowa 1918-2018: idee i praktyka polityczna”. Dwudniowa impreza została zorganizowana wspólnie przez białoruski ośrodek analityczny "Strefa polityczna", ambasadę Litwy na Białorusi oraz Instytut Polski w Mińsku.
Uczestnicy konferencji - naukowcy i eksperci z Białorusi, Litwy i Polski dyskutują w czasie konferencji o historii budowania niepodległości i suwerenności, podobieństwach i różnicach doświadczeń Białorusi, Litwy, Polski, Ukrainy, a także innych państw regionu.
"W tym roku temat konferencji nasunął się sam. Mija sto lat od przełomowego roku 1918, bardzo ważnego dla suwerenności i państwowości naszych państw" – mówił jeden z organizatorów, politolog Andrej Kazakiewicz.
Uczestnicy dyskusji wskazywali, że rok 1918, który dla niepodległości Polski, Litwy i Łotwy był sukcesem, dla takich państw, jak Białoruś czy Ukraina stał się tylko krótkotrwałą próbą utworzenia własnych państw.
Jako kolejne momenty przełomowe analizowano rok 1991, kiedy rozpadł się ZSRR i na jego miejscu powstały niepodległe państwa, rok 2004 – rozszerzenie UE o kraje regionu, w tym Polskę, kraje bałtyckie, Słowację, Czechy i Węgry, a także rok 2014 – aneksję Krymu i początek wojny rosyjsko-ukraińskiej.
Wśród gości konferencji są m.in. dr Paweł Kowal, politolog, historyk i były wiceminister spraw zagranicznych, dr hab. Dariusz Tarasiuk z UMCS w Lublinie i dr Paweł Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W otwarciu konferencji wzięli udział ambasador Litwy Andrius Pulokas i chargé d’affaires RP na Białorusi Michał Chabros. (PAP)
Z Mińska Justyna Prus
just/ az/ kar/ mkr/