Udział w symulowanych rozprawach w kieleckim sądzie, walki gladiatorów, pokaz gry na harfie laserowej, gra miejska Muzeaika w Kielcach – to tylko niektóre ze świętokrzyskich atrakcji Europejskiej Nocy Muzeów.
W sobotni wieczór z okazji Nocy Muzeów atrakcje dla zwiedzających oprócz instytucji kulturalnych przygotowały też m.in. Sąd Okręgowy w Kielcach czy Instytut Pamięci Narodowej.
W budynku kieleckiego sądu przy ulicy Seminaryjskiej będzie można obejrzeć m.in. ekspozycję strojów urzędowych sędziów i prawników z korporacji prawniczych, strojów osób osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym, prezentację kar stosowanych na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych oraz zwiedzić tzw. dołek – pokój dla konwojowanych. Wszyscy zainteresowani będą mogli także wziąć udział w symulowanych rozprawach karnych i cywilnych.
W Instytucie Pamięci Narodowej (al. Na Stadion) otwarta zostanie wystawa karykatur antyhitlerowskich autorstwa Stanisława Toegla, uczestnika kampanii wrześniowej i powstania warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej. W podziemiach budynku udostępniony zostanie zaaranżowany pokój biura paszportowego i cela więzienna. Będzie można także zwiedzić wybudowany na przełomie lat 50/60 XX wieku schron. Składa się on z około 40 pomieszczeń, w których zachowane zostały elementy oryginalnego wyposażenia m.in. wojskowa centrala telefoniczna, filtry powietrza, hydrofory, zaplecze sanitarne oraz wyjście ewakuacyjne. Schron miał umożliwić pracę sztabu kryzysowego w wypadku wojny.
W dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, w siedzibie kieleckiego Muzeum Narodowego zaplanowano zwiedzanie wnętrz pałacowych, Sanktuarium Marszałka Piłsudskiego oraz projekcję filmu "Muzeum utracone przywraca pamięć", poświęconego odzyskiwaniu utraconych dzieł sztuki.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zaprasza na wystawę "Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu", gdzie zgromadzono obrazy i rzeźby ukazujące obyczaje i obrzędy ludowe mieszkańców wsi oraz ich życie codzienne. Wśród eksponatów znajdą się także rękopis "Snobizmu i postępu" oraz listy Żeromskiego, w których porusza kwestie krajoznawcze.
Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach przygotował z kolei pokaz filmu "Polonez", zapowiadający 16. edycję Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbywać się będzie od 24 do 29 maja. Goście muzeum zobaczą wystawę czasową "Sztuka fotoreportażu – zdjęcia Newshy Tavakolian". Autorka zdjęć - młoda fotoreporterka pochodząca z Teheranu - przedstawia współczesną historię krajów Bliskiego Wschodu.
Odwiedzający Muzeum Narodowe i jego oddziały, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Historii Kielc, Biuro Wystaw Artystycznych, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Muzeum Zabawek i Zabawy, będą mogli uczestniczyć w przygotowanej po raz ósmy z okazji Nocy Muzeów grze miejskiej - Muzeaice. Aby odnaleźć zagadki i prawidłowo odpowiedzieć na pytania, trzeba będzie odwiedzić wszystkie zaangażowane w grę instytucje.
W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza, będzie można zobaczyć wystawę czasową "Czołem Mości Panowie!", a także wysłuchać wykładu i podyskutować na temat szlacheckich zwyczajów pogrzebowych.
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy udostępni dla zwiedzających Pawilon Archeologiczny z pozostałościami XI-wiecznego kościoła, podziemia Bazyliki z pozostałościami dwóch kościołów romańskich oraz Dom Długosza z XV wieku.
Na naukowe doświadczenia, obserwacje astronomiczne i pokaz laserów przestrzennych zaprasza Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim. Warsztaty naukowe poprowadzą pracownicy Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego i Instytutu Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Głównym punktem wieczoru będzie pokaz gry na harfie laserowej w wykonaniu zawodowego muzyka Kamila Skickiego "Magnusa".
W Muzeum Narodowym w Sandomierzu tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem "Sandomierskie spotkania z antykiem". W programie m.in. pokazy rzemiosł i życia codziennego w starożytności, prezentacje uzbrojenia, strojów rzymskich, celtyckich i germańskich oraz pokazy musztry legionistów rzymskich i walki gladiatorów.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w województwie świętokrzyskim i dokładne godziny zwiedzania, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Wstęp na większość imprez jest bezpłatny. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/aszw/