Siedem synagog na krakowskim Kazimierzu zostanie otwartych dla zwiedzających w nocy z soboty na niedzielę podczas ósmej edycji akcji "7@nite. Synagogi nocą". Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest żydowskie odrodzenie.
Jak poinformował we wtorek Jakub Katulski z Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC), które jest jednym z organizatorów wydarzenia, 2018 to rok licznych jubileuszy: 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 70. rocznicy powstania państwa Izrael, 10. rocznicy utworzenia JCC Kraków, 50. rocznicy wydarzeń marcowych, 30 lat Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. "Dlatego też motywem przewodnim tegorocznej edycji 7@nite jest żydowskie odrodzenie. Do tworzenia programu zaprosiliśmy najważniejsze instytucje, które aktywnie działają na na tym polu" - powiedział.
W ramach imprezy krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Tempel, Kupa, Remu, Wysoką, Izaaka, Starą i Poppera - w każdej przygotowano unikatowy program. Zwiedzanie rozpocznie o godz. 22. a zakończy o drugiej po północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Wydarzenie rozpocznie się uroczystą hawdalą, czyli ceremonią zakończenia szabatu w budynku Centrum Społeczności Żydowskiej. Tym razem zostanie ona poprowadzona przez kobiety – aktywne członkinie społeczności żydowskiej – by w ten sposób uczcić 100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce.
Po ceremonii zostaną otwarte drzwi siedmiu synagog, w których odbędą się koncert, multimedialna prezentacja, spotkania, warsztaty, wystawa i oprowadzanie.
W synagodze Tempel zaplanowano koncert pod hasłem "Odrodzenie przez muzykę", w którym zagra Shai Tsabari – charyzmatyczny izraelski wokalista. Towarzyszyć mu będą klawiszowiec Hod Moshonov i perkusista Nir Manzur.
Do synagogi Kupa na kilka godzin przeniesie się Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, który swoją siedzibę ma nieopodal. Naukowcy i studenci zaprezentują, jak w Krakowie bada się historię i kulturę Żydów, jak brzmią języki żydowskie, jak można się ich nauczyć i jakie tajemnice skrywa żydowski Kazimierz.
W synagodze Remu zostaną odkryte tajemnice żydowskiej symboliki, a w synagodze Wysokiej będzie zaprezentowane "Odrodzenie" - animowana opowieść o odkrywaniu swoich korzeni, o poszukiwaniu tożsamości i historii.
Synagoga Izaaka stanie się miejscem warsztatów plastycznych, gdzie każdy będzie mógł stworzyć swoją niepowtarzalną pocztówkę - list. Z synagogi Starej wyruszy spacer "Z przeszłości w teraźniejszość", prezentujący odrodzenie życia żydowskiego na Kazimierzu, a także odrodzenie kulturalne i społeczne tej dzielnicy.
Synagoga Poppera zaprezentuje odrodzenie przez literaturę i sztukę. W tamtejszej księgarni będzie można się zapoznać z książkami autorstwa najważniejszych żydowskich pisarzy i pisarek oraz obejrzeć wystawę prac wybitnego grafika i ilustratora Artura Szyka.
Noc Synagog organizują wspólnie Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC Krakow) i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Według szacunków każdorazowo w programie nocy uczestniczy około 5 tys. zwiedzających.
Przed wojną w Krakowie było ponad 100 synagog i domów modlitwy. Obecnie siedem jest udostępnianych, a cztery są wykorzystywane w celach religijnych. (PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ wus/