Uporządkowanie parkowej przestrzeni, wytyczenie nowych alejek, miejsc do wypoczynku z małą architekturą, a także nowe nasadzenia drzew i krzewów - takie są założenia rozpoczynającej się rewitalizacji zabytkowego parku miejskiego w Świdwinie. Jej koszt to ponad 5,8 mln zł.
Jak poinformowały służby prasowe magistratu w Świdwinie, rewitalizacja parku miejskiego położonego przy ul. Drawskiej ruszy lada dzień. Umowa z wykonawcą – konsorcjum firm ze Świdwina i Nielepu - została podpisana. Przekazano mu też plac budowy.
Konsorcjum zobowiązało się zrealizować inwestycję za ponad 5,8 mln zł. Jak podkreśliły służby prasowe magistratu, „zakres prac jest ogromny”. 85 proc. kosztów inwestycji pokryje unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Uporządkowany zostanie układ przestrzenny parku miejskiego. Na powierzchni 35 tys. m kw. powstaną ciągi pieszo-jezdne, na ponad 12 tys. m kw. tylko piesze. Konieczne będzie też usunięcie niektórych starych i chorych drzew na podstawie wcześniej sporządzonej szczegółowej inwentaryzacji, a także pielęgnacja tych, które pozostaną.
Rewitalizacja zakłada również wykonanie licznych nasadzeń. „Park wzbogaci się o ok. 5 tysięcy drzew i krzewów liściastych i iglastych. Staw zostanie oczyszczony i obsadzony kłączami roślin wodnych” – poinformowały służby prasowe.
W parku zamontowanych zostanie 68 ławek. Postawionych ma być 22 koszy na śmieci, 10 stołów piknikowych, 10 wiat drewnianych oraz betonowy krąg na ognisko. Zabytkowa wieża Bismarcka zyska nowe schody wyposażone w barierkę.
Przetarg na rewitalizację parku miejskiego magistrat ogłosił jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w styczniu 2018 r. Burmistrz Świdwina Jan Owsiak zdecydował o wyborze najdroższej oferty konsorcjum firm ze Świdwina i Nielepu, uznając, że „daje ono pełną gwarancję należytego wykonania całego zakresu robót”. Dwie pozostałe zostały odrzucone. I to ci oferenci odwołali się do KIO. Miasto Świdwin dwukrotnie wyrokami KIO zostało zobowiązane do unieważnienia wyboru wykonawcy i ponownego jego wyłonienia w drodze przetargu. Ta procedura trwała kilka miesięcy. Ostatecznie wykonawcą pozostało konsorcjum firm ze Świdwina i Nielepu.
W zabytkowym, powojennym parku miejskim od wielu lat nie były przeprowadzane kompleksowe prace konserwacyjne i remontowe ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta Świdwina. 10 lat temu gotowa już była dokumentacja projektowa zawierająca m.in. inwentaryzację dendrologiczną parku. W 2013 r. Świdwinowi nie udało się uzyskać dotacji z MKiSN. (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/ itm/