Prezydent Andrzej Duda udaje się w piątek do Tbilisi, gdzie w sobotę weźmie udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji. Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim.
Udział w sobotnich obchodach zapowiedzieli także prezydenci: Litwy, Łotwy, Słowacji, Finlandii i Armenii, a także przewodniczący parlamentów m.in.: Estonii, Mołdawii i Ukrainy.
"Polskę i Gruzję łączą historyczne więzy sympatii i przyjaźni oraz umiłowanie wolności i głęboki patriotyzm" – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydentowi towarzyszyć będzie w czasie wizyty małżonka Agata Kornhauser-Duda, która również weźmie udział w uroczystościach.
Szczerski poinformował, że "prezydent Duda wygłosi przemówienie podczas głównych uroczystości na Placu Wolności w Tbilisi, w którym nawiąże między innymi do historycznych słów śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wygłoszonych nieopodal tego miejsca przed blisko dziesięcioma laty, w której udzielił ciągle aktualnej lekcji geopolityki całemu regionowi".
Prezydent Lech Kaczyński w sierpniu 2008 r. podczas wieczornego wiecu w Tbilisi mówił m.in., że Rosja uważa, że "czasy upadłego niecałe 20 lat temu imperium wracają, że znów dominacja będzie cechą tego regionu". "Nie będzie!" - podkreślił Lech Kaczyński, któremu towarzyszyli przywódcy państw bałtyckich oraz Ukrainy. "My jesteśmy tutaj, by ten świat reagował jeszcze mocniej, w szczególności Unia Europejska i NATO" - mówił, dodając, że "Środkowa Europa ma odważnych przywódców", którzy "przyjechali do Gruzji, by podjąć walkę".
"Po raz pierwszy od dłuższego czasu nasi sąsiedzi pokazali twarz, którą znamy od setek lat. Ci sąsiedzi uważają, że narody wokół nich powinny im podlegać. My mówimy nie!" - kontynuował. "I my też świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę" - podkreślał Lech Kaczyński.
Wcześniej w sobotę prezydenci: Duda i Margwelaszwili otworzą obrady Forum Ekonomicznego, będącego wynikiem współpracy organizatorów - polskiego Forum Ekonomicznego w Krynicy z ich gruzińskimi partnerami. W ceremonii otwarcia weźmie udział także prezydent Słowacji Andrej Kiska.
Prezydent Duda podczas wizyty spotka się z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim oraz premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim, z którymi będzie rozmawiał m.in. o współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i intensyfikacji relacji gospodarczych.
Prezydent wraz z innymi przywódcami Europy Środkowo-Wschodniej przybyłymi na uroczystości weźmie także udział w organizowanej w gruzińskim parlamencie debacie zatytułowanej "Współpraca na rzecz dobrobytu – strategia na przyszłe stulecie".
Kancelaria Prezydenta podkreśliła w materiale przekazanym PAP, że Gruzja jest dla Polski bardzo ważnym partnerem na Kaukazie Południowym, państwem stowarzyszonym z Unią Europejską i aktywnym partnerem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak zaznaczono, prezydent Duda, nawiązując do polityki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, podejmuje i wspiera szereg działań, które służą przywróceniu intensywności współpracy między Polską i Gruzją z lat 2005-2010. Prezydencka kancelaria wskazała, że licznym kontaktom politycznym towarzyszy bardzo dobra współpraca resortów: kultury, historyków, archeologów i uczelni wyższych.
"Gruzja pamięta o wielu Polakach, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój Gruzji i z dbałością odnosi się do polskiego dziedzictwa kulturowego w Gruzji" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.
Jak zaznaczono, rozszerza się także polsko-gruzińska współpraca gospodarcza; rosną też obroty handlowe - od 2016 r. Gruzja jest największym odbiorcą polskich towarów eksportowych w regionie Kaukazu Południowego. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ mrr/