W Muzeum IX Fortu w Kownie dobiega końca ekspozycja „Żegota. Rada Pomocy Żydom” przygotowana przez pracowników IPN, historyków Marcina Urynowicza i Pawła Rokickiego. Wystawa była czynna od 12 kwietnia. Środa jest ostatnim dniem, gdy można ją obejrzeć.
Wystawa polskich historyków opowiadająca o powstaniu i działalności „Żegoty”, przypominająca jej bohaterów oraz sylwetki niektórych podopiecznych, w ocenie kierowniczki działu edukacyjnego kowieńskiego muzeum Rity Dabulskyte, „cieszyła się sporym zainteresowaniem”.
„W okresie ekspozycji mieliśmy bardzo dużo gości. To były głównie szkolne wycieczki z całego kraju, ale nie tylko. W ramach Nocy Muzeów odwiedziło nas prawie 1,5 tys. osób” - powiedziała PAP Dabulskyte, zaznaczając, że „niektórzy bardzo uważnie oglądali wystawę, wręcz studiowali ją”.
„Jeżeli po obejrzeniu tej wystawy ktoś będzie pamiętał, że istniała Rada Pomocy Żydom, że była integralną częścią polskiego państwa podziemnego, to będę uważał, że osiągnąłem swój cel” - powiedział PAP podczas otwarcia wystawy Marcin Urynowicz. Zaznaczył, że „celem wystawy jest przekazywanie wiedzy i jej rozwijanie”.
Zdaniem pracownika muzeum, dobrany był dobrze nie tylko czas wystawy, ale też miejsce. Część stałej muzealnej ekspozycji w IX Forcie jest poświęcona tematowi Holokaustu na Litwie.
W ocenie Dabulskyte, „ciągle brakuje informacji o Holokauście”, chociaż, jak wskazuje, „ostatnio coraz więcej jest projektów prezentujących te straszną tragedię”. „Musimy mówić o Holokauście, o tych, którzy mordowali Żydów, ale też o tych, którzy ich ratowali, narażając swoje życie” - powiedziała Dabulskyte.
Organizatorem kowieńskiej wystawy „Żegota. Rada Pomocy Żydom” był Instytut Polski w Wilnie, Ambasada RP, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Tolerancji Państwowego Żydowskiego Muzeum im. Gaona w Wilnie i Muzeum IX Fortu w Kownie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ ap/ jbp/