Do przeciwstawienia się kulturze „degradacji człowieka i świata” wezwał podczas uroczystości Bożego Ciała w Częstochowie arcybiskup Wacław Depo. Przekonywał, że "świat, w którym żyjemy, odrzuca prawdę o swoich odniesieniach do Boga, zapomina o źródle".
Centralną uroczystość Bożego Ciała w Częstochowie rozpoczęła msza św. na jasnogórskim Szczycie. Tradycyjnie przewodniczył jej metropolita częstochowski. W homilii abp Depo przypomniał męczenników z Abiteny, którym w 304 roku cesarz Dioklecjan zabronił pod karą śmierci kultywowania wiary chrześcijańskiej.
„Wówczas ujęto 49 chrześcijan, którzy brali udział we mszy św. wbrew zakazowi. Zapytani o złamanie rozporządzenia cesarza odpowiedzieli: +My nie możemy żyć bez Eucharystii, zabrakłoby nam sił, by zmagać się z codziennymi przeciwnościami i nie ulec+. W imię wiary oddali swoje życie” - przypomniał abp Depo, zachęcając do zastanowienia nad doświadczeniem męczenników z Abiteny.
„Nam także niełatwo żyć na co dzień po chrześcijańsku we współczesnym świecie (...) Świat, w którym żyjemy, odrzuca prawdę o swoich odniesieniach do Boga, zapomina o źródle. A jednocześnie zauważamy, że wraz z rozwojem nauki i techniki nie wzrasta siła moralna człowieka – wręcz przeciwnie, im bardziej następuje wzrost kultury technicznej i medialnej, tak zwana kultura współczesna odstąpiła od wymogów kształtowania umysłów i charakterów poprzez prawdę, piękno i dobro, a epatując nas wulgaryzmami i patologią” – mówił metropolita częstochowski.
Hierarcha przypomniał o przypadkach obrażania uczuć religijnych ww współczesnej kulturze i przestrzeni publicznej. „To jest nowa kultura degradacji człowieka i świata, i ona już jest obecna u nas. A my - czy mamy siłę przeciwstawić się temu prądowi (...) Przenikanie się tych pseudokultur jest dzisiaj niezmiernie silne i trzeba mieć siłę Eucharystii, Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, aby to wszystko przezwyciężyć” – wskazał abp Wacław Depo.
Po mszy z sanktuarium jasnogórskiego wyruszyła procesja eucharystyczna do częstochowskiej archikatedry, zatrzymując się przy ołtarzach ustawionych przy alei Najświętszej Maryi Panny. Poza duchownymi i mieszkańcami Częstochowy – z liczną grupą dzieci pierwszokomunijnych i dzieci sypiących kwiaty - brali w niej udział także m.in. parlamentarzyści i reprezentanci rzemiosła.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ amac/