Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które wywalczyło wolność niepodległej ojczyźnie - powiedział PAP Janusz Olewiński, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych, które w sobotę obchodzi 20-lecia istnienia.
Głównym punktem sobotnich uroczystości z okazji 20-lecia powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych w Siedlcach będzie konferencja działaczy opozycji antykomunistycznej.
Jak powiedział PAP przewodniczący organizacji Janusz Olewiński, jej "działalność wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości". "Jesteśmy tym ostatnim pokoleniem - w całym łańcuchu pokoleń naszych ojców - które wywalczyło wolność niepodległej ojczyźnie" - podkreślił. "Naszym celem jest niesienie pomocy osobom, które poniosły trwałe szkody w walce o (jej) niepodległy byt" - dodał.
Olewiński zaznaczył, że początkowo działalność organizacji opierała się głównie na pomocy przyjacielskiej; jej członkowie zwracali się do przedstawicieli najwyższych władz państwowych, jednak bezskutecznie. Jak dodał, "nikt nie zajmował się osobami represjonowanymi, które poniosły szkodę za działalność polityczną i związkową", zarówno w PRL-u, jak i w po odzyskaniu przez nasz kraj suwerenności.
Za punkt zwrotny w debacie o losach osób represjonowanych i internowanych, Olewiński wskazał m.in. powstanie UdSKiOR. "Jesteśmy dumni; może nie wszystko udało się załatwić, ale wiele rzeczy już mamy. Ale najważniejsze, że jest instytucja centralna, która się nami opiekuje" - powiedział. Jak dodał, obecnie jednym z głównych postulatów stowarzyszenia jest to, aby szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wszedł w poczet Rady Ministrów, co - jak uważa Olewiński - "podniosłoby wartości patriotyczne na wysoki poziom".
Obecnie w skład stowarzyszenia wchodzi prawie 200 osób z różnych części Polski, a także z zagranicy. "Wszyscy Polacy mają dług wdzięczności wobec tych ludzi" - powiedział Olewiński.
W trakcie sobotniej uroczystości szef UdSKiOR - współorganizator uroczystości - wręczy medale "Pro Patria" osobom zasłużonym w kultywowaniu tradycji niepodległościowej. Zostaną także wręczone odznaczenia państwowe.
Konferencję poprzedzi msza św. w kościele św. Stanisława, a także złożenie kwiatów przy pobliskiej Ścianie Pamięci Narodowej, przed popiersiem Tadeusza Kościuszki oraz pomnikiem Jana Pawła II.
autorka: Nadia Senkowska
nak/ agz/