Łowiectwo i styl rokokowy - to jeden z tematów XI Dni Kultury Staropolskiej na Zamku w Pieskowej Skale (Małopolskie). Pokazy teatralne, prelekcje, warsztaty rozpoczynają się w sobotę i potrwają do niedzieli.
„Teatrum i Łowy czyli rozrywki rokokowego dworu” – pod takim hasłem odbędzie się XI edycja Dni Kultury Staropolskiej w podkrakowskim zamku.
„Staramy się, aby w jeden czerwcowy weekend pokazać turystom atrakcje na co dzień niedostępne. Za każdym razem chcemy przybliżyć historię, także naszego zamku. Przedstawiamy jakąś epokę, postać, dorobek kultury materialnej” – mówiła w jednej z rozmów z PAP Ewa Mikołajska, kustosz Zamku w Pieskowej Skale (oddział Zamku Królewskiego na Wawelu). „Naszym celem jest ożywić historię, oddziaływać na emocje gości, by wizyta w zamku i zdobyta tu wiedza wryły się w ich pamięć” – dodała.
W weekend zamek, w którym przez wieki toczyło się życie, stanowić będzie tło do przywoływania, rekonstruowania i wyobrażania minionej historii. Wizyta w Pieskowej Skale królewicza polskiego, księcia Karola Wettyna w poł. XVIII w. to okazja do opowieści o czasach, kiedy zamek był własnością rodziny Wielopolskich. Podejmujący królewicza hrabia Hieronim Wielopolski słynął z pasji do łowów, zaś jego żona Urszula z Potockich miłością darzyła teatr. Zainteresowania obojga małżonków, typowe dla ówczesnej arystokracji, to tematy, które na wiele sposobów zostaną przybliżone uczestnikom imprezy.
Goście Pieskowej Skały przeniosą się w czasie, zobaczą królewicza Karola Wettyna, hrabiostwo Wielopolskich, ich przyjaciół i służbę. Dla widzów zostanie zrekonstruowana garderoba pani domu, tak by mogli przekonać się jak skomplikowana i wymagająca poświęcenia była rokokowa toaleta.
Oprócz scenek rodzajowych i teatralno-tanecznych pokazów w programie przewidziane są prelekcje z zakresu historii i praktyki łowiectwa, zabawa dla zwiedzających „Polowanie w muzeum”. Będzie ona polegać na wytropieniu ukrytych na muzealiach dzikich zwierząt.
Zamek Pieskowa Skała, którego początki sięgają XIV stulecia, jest położony w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, wpisując się w niepowtarzalny jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa.
Zamek wyróżnia się pięknem architektury i bogatą historią - jest dziś jedyną dobrze zachowaną warownią na Szlaku Orlich Gniazd i należy do najważniejszych nowożytnych rezydencji na terenie Małopolski i całego kraju.
Budowla, urzekająca rytmem renesansowych krużganków i potęgą barokowych fortyfikacji bastionowych, przez wieki pełniła wiele funkcji: królewskiej strażnicy, gniazda rozbójniczego i magnackiej rezydencji, jak również hotelu i sierocińca. Obecnie jest siedzibą muzeum, będącego od 1958 r. oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/