Członkowie wspólnot Żywego Różańca z całej Polski pielgrzymowali do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. Centralne uroczystości odbyły się w sobotę z udziałem ok. 15 tys. osób – podało biuro prasowe Jasnej Góry.
„Stając przed Jasnogórską Królową narodu polskiego, w duchowej łączności z 2-milionową rzeszą Żywego Różańca, w 100-rocznę odzyskania przez Polskę niepodległości, składamy także dziękczynienie za dar naszej Ojczyzny, za tych, którzy złożyli życie na ołtarzu naszej wolności i modlimy się, także na różańcu, aby religia cieszyła się wolnością, a nasza Ojczyzna bezpieczeństwem” - powiedział podczas homilii bp Zbigniew Zieliński z archidiecezji gdańskiej.
Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez Sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Od kilku lat Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swój statut, zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski. Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca.
Bp Zieliński wspominał też w homilii zasłużonych w propagowaniu modlitwy różańcowej: papieża Leona XIII, nazywanego papieżem różańca, Ludwika Marię Grignion de Montfort, Bartłomieja Longo, św. o. Pio, Sługę Bożą Paulinę Jaricot i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego oraz św. Jana Pawła II. „On nie tylko się modlił na różańcu, ale w swojej posłudze Kościołowi, światu i naszej Ojczyźnie nie pomijał nadarzających się okazji i zachęcał do częstego odmawiania różańca” – przypomniał.
Podczas pielgrzymki zainaugurowana została Wielka Nowenna Różańcowa przed 200. rocznicą powstania Żywego Różańca w roku 2026.
„Chcemy przez te 9 lat wrócić do charyzmatu Sługi Bożej Pauliny Jaricot, naszej założycielki, ale też do jeszcze pełniejszego poznania tajemnicy różańcowej i okazania jeszcze bardziej, że ta modlitwa różańcowa jest na każdy czas” – powiedział krajowy moderator Żywego Różańca ks. Szymon Mucha.
„Ludzie modlą się na różańcu dlatego, że chcą rozmawiać z Panem Bogiem. Różaniec jest jedną z prostszych modlitw, ale jednocześnie głęboką, bo jeżeli ktoś chce rzeczywiście wniknąć w tajemnice różańcowe, to ta prosta modlitwa, która - zdawałoby się - polega tylko na odmawianiu Pozdrowienia Anielskiego i przesuwaniu paciorków różańcowych, staje się medytacją. Dlatego dla wielu ludzi jest to bardzo głęboka modlitwa i rozmowa z Bogiem” – dodał. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/aszw/