Do końca września br. bilet Kolei Śląskich zapewni 20-procentową zniżkę na wstęp do 29 muzeów położonych w zasięgu działania tego przewoźnika. Akcja „Kolej na muzea” ma zachęcać do korzystania z oferty placówek kultury, a jednocześnie zapewniać im reklamę.
O szczegółach przedsięwzięcia mówili na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes KŚ Wojciech Dinges i dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast. Jak zaznaczyła Knast, akcja łączy instytucje, które chcą i potrafią współpracować, by jak najszerzej pokazywać swoją różnorodną ofertę.
Porozumiały się one – wespół z Kolejami Śląskimi – że będą honorowały bilety na przejazd tego przewoźnika, jako podstawę do 20-procentowej zniżki na bilety wstępu. Kolejowa spółka natomiast zapewni im reklamę – m.in. na blisko 200 ekranach działających w jej pociągach. „Pieniędzy na promocję zawsze w każdym muzeum jest za mało” - wyjaśniła dyrektor Muzeum Śląskiego.
Prezes KŚ mówił natomiast, że w woj. śląskim kolej działa od 176 lat, wożąc ludzi do pracy, do szkół. Przed laty jej pasażerami byli najczęściej pracownicy wielkich zakładów przemysłowych, kopalń, hut. „Ale świat się zmienia. Teraz kolej powinna dawać ludziom również łatwy dostęp do artefaktów kultury” - powiedział Dinges.
Kolejarze i muzealnicy mówili w poniedziałek, że do 29 uczestniczących w akcji placówek – z obszaru rozciągającego się między Żywcem i Tarnowskimi Górami, Gliwicami i Oświęcimiem oraz Częstochową i Cieszynem - prowadzi droga z ponad 170 stacji w 104 miejscowościach.
Z biletem Kolei Śląskich będzie można kupić tańsze bilety m.in. do atrakcji poprzemysłowych, zapewnianych przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach czy Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Niektóre uczestniczące w akcji placówki koncentrujące się na sztuce, to: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki, Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Galeria Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach czy Galeria Bielska BWA.
Promocją objęte są również placówki prezentujące historię regionu, m.in. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu czy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Muzea związane z lokalnymi społecznościami to m.in. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.
W akcji biorą także udział Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Tyskich Browarów Książęcych. Już po raz drugi uczestniczy w niej też Muzeum Śląskie w Katowicach. Jak przypomniał w poniedziałek prezes KŚ, to z ubiegłorocznej, podobnej współpracy tych dwóch instytucji wykiełkowała tegoroczna wakacyjna akcja.
Już w ubr. od 1 lipca do 30 września można tam było kupować bilety wstępu z 20-procentową zniżką za okazaniem biletu na przejazd KŚ. Dinges ocenił, że tamta akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem, dlatego w tym roku została tak szeroko rozwinięta.
Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie przewożą codziennie ok. 40 tys. pasażerów, starając się zachęcać kolejnych różnymi akcjami promocyjnymi.
Od marca br. w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami KŚ w ramach akcji „Zielone środy”. Z kolei „Rodzinne Niedziele” umożliwiają bezpłatne podróże rodzicom z dziećmi do 16 lat w każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca.
Samorządowa spółka prowadzi też działania mające zachęcać do podróży pociągami. Od 2015 r. dzięki współpracy z czeskim państwowym przewoźnikiem kolejowym, niektóre bilety (sieciowy imienny dobowy lub weekendowy) KŚ są honorowane na terenie całego Kraju Morawsko-Śląskiego.
W ubr. na części tras KŚ możliwy stał się bezpłatny przewóz rowerów. Na stałe w ofercie przewoźnika dla rodzin są m.in. zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Bilet Rodzinny, który daje 30 proc. ulgi osobom podróżującym z dziećmi. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pat/