Wystawa autorstwa Muzeum Historii Polski „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” otwarto we wtorek w mieście Gyoer (północny zachód Węgier) w obecności uczniów tamtejszej szkoły niemieckojęzycznej.
Wystawa przedstawia relacje polsko-niemieckie od wybuchu II wojny światowej po dzień dzisiejszy. Dzięki współpracy ambasady Niemiec w Budapeszcie specjalnie na potrzeby węgierskiej edycji przygotowano dwujęzyczny katalog o historii dwustronnego pojednania.
Wystawę przegotowało Muzeum Historii Polski w Warszawie na zlecenie polskiego MSZ w 2016 roku, kiedy obchodzono 25-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Była wtedy prezentowana także w Budapeszcie.
„Chcemy pokazać wystawę w miejscach, które mają coś wspólnego z Niemcami lub Polską. Stąd Gyoer, gdzie znajduje się przy tamtejszej fabryce Audi szkoła niemieckojęzyczna, w której uczy się 500 uczniów” – podkreślił w rozmowie z PAP wicedyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Jarosław Bajaczyk, który wraz z attache kulturalną ambasady Niemiec w Budapeszcie Marią Altmann, otworzył wystawę.
Jak podkreślił, w ramach przygotowania do otwarcia wystawy szkoła otrzymała jej katalogi i przez kilka miesięcy poruszano temat pojednania na lekcjach historii.
We wtorkowym wernisażu uczestniczyło 120 uczniów szkoły i rodziców, a także przedstawiciele władz miasta Gyoer. Uczniowie przedstawili dwie prezentacje: o polskiej „Solidarności” i o przyklęknięciu b. kanclerza RFN Willy'ego Brandta pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. „Przekazujemy wiedzę młodym. Widać efekt” – ocenił Bajaczyk.
Jak podkreślił, Polska, Węgry i Niemcy są członkami regionu Europy Środkowej, a pozytywna historia polsko-niemieckiego pojednania może służyć jako przykład spoglądania w przyszłość mimo trudnej przeszłości i szerzej promieniować na cały region i Europę.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ kar/ amac/