Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (P-SFCU) przeznaczyła w tym roku 450 tys. dolarów na stypendia dla młodzieży polonijnej; otrzyma je ok. 380 osób. W środę Unia Kredytowa nagrodziła swych młodych członków w swej siedzibie na nowojorskim Greenpoincie.
Polsko-amerykańska instytucja finansowa ma łącznie 14 oddziałów; mieszczą się one w stanach Nowy Jork, New Jersey oraz Illinois. Unia dysponuje też nowoczesnym centrum operacyjnym w Fairfield w stanie Nowy Jork, które pozwala jej obsłużyć ponad 70 tysięcy członków.
P-SFCU posiada kapitał sięgający blisko dwóch miliardów dolarów. Jest obecnie największą etniczną unią kredytową i jedną ze 100 największych tego rodzaju instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych. Od 2001 roku pomaga młodzieży polonijnej, przyznając stypendia.
Niezależnie od wsparcia finansowego P-SFCU oferuje dziesięciu młodym i zdolnym członkom 10-dniowy staż prezydencki w Polsce. Program pod patronatem Andrzeja Dudy organizuje kancelaria prezydenta RP.
18-letnia Magdalena Kobeszko jest słuchaczką drugiego roku School of Art, Media, and Technology (AMT) w Parsons, prywatnej szkoły artystycznej i projektowej będącej częścią nowojorskiego uniwersytetu New School. Należy do młodych członkiń Unii Kredytowej, które zostały podwójnie wyróżnione. Otrzymała stypendium w wysokości 1000 dolarów, a oprócz tego zaproszenie na staż prezydencki.
"Dużo pracowałam, brałam udział w zajęciach w polskiej szkole i polskim klubie. Inspiruje mnie polska historia i rzeczy z nią związane. Chociaż tak naprawdę nie urodziłam się w Polsce, kraj ten i polska kultura jest zawsze ze mną" – powiedziała studentka w rozmowie z PAP.
Dodała, że wyjazd na staż prezydencki wiele dla niej znaczy. "Jest to dla mnie niesamowite. Mam (w Polsce) rodzinę i jeżdżę czasem do niej w odwiedziny. Tym razem będzie inaczej, bo po raz pierwszy jadę tam jako dorosła osoba, bez rodziców i sióstr. Doświadczę tego programu jako dorosła z własnymi celami i wizją tego, co będę chciała tam zobaczyć i robić" – wyjaśniła Kobeszko.
W tym roku stypendia P-SFCU otrzyma 378 maturzystów i studentów ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Illinois. Od początku programu w 2001 roku skorzystało z nich łącznie prawie cztery tysiące młodych członków P-SFCU na łączną kwotę prawie 4,5 mln dolarów. Jak mówiła koordynująca pomoc stypendialną dr Katarzyna Kowalska przeznaczona jest ona dla osób legitymujących się dobrymi wynikami na studiach. Komisja kwalifikacyjna bierze także pod uwagę m.in. zaangażowanie młodzieży w działalność organizacji i klubów polonijnych.
W środę stypendyści P-SFCU mieli okazję wysłuchać wykładu prof. Marka Jana Chodakiewicza, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia z waszyngtońskiego The Institute of World Politics. Przedstawił on w skrócie dzieje kilku polonijnych unii kredytowych w Stanach Zjednoczonych. Koncentrował się także na aspektach związanych z pochodzeniem ludności europejskiej, w tym Polaków.
7 czerwca P-SFCU organizuje podobne wydarzenie stypendialne dla swych członków w Wallington w stanie New Jersey. Kolejne będzie miało miejsce w Illinois.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ cyk/ ap/aszw/