Wasze prace mają praktyczne znaczenie i mam nadzieję, że będą wykorzystywane przez media - powiedział przewodniczący kapituły Janusz Kawecki podczas rozdania nagród VII edycji konkursu im. dr. Pawła Stępki. Laureatami zostali Łukasz Goniak i Weronika Świerczyńska-Głownia.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) nagrodziła dr. Łukasza Goniaka za najlepszą pracę doktorską w dziedzinie mediów elektronicznych pt. "Redefinicja zawodu dziennikarza w dobie konwergencji mediów".
Jak czytamy w recenzji pracy "autor świadom odmienności otoczenia, w jakim współcześnie przychodzi funkcjonować mediom, a także wpływu tego stanu rzeczy na praktykę zawodu, jednocześnie pyta o skutki tego dla samej istoty dziennikarstwa".
W kategorii najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych zwyciężyła Weronika Świerczyńska-Głownia. Została nagrodzona za pracę pt.: "Działalność oprogramowania telewizji publicznej. Kluczowe determinanty programowania i dystrybucja oferty", opublikowaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jak podkreślił przewodniczący kapituły: "Podjęta w pracy tematyka nie była dotychczas na gruncie polskim, przedmiotem wielowymiarowej analizy".
Jak napisał w recenzji pracy dr. hab. Jędrzej Skrzypczak "Tematyka książki włącza się w niezwykle ciekawy nurt dyskusji naukowej o przyszłości mediów publicznych i modelu ich funkcjonowania w erze cyfrowej".
"Wasze prace mają praktyczne znaczenie i mam nadzieję, że będą wykorzystywane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz przez media" - zwrócił się do laureatów Kawecki.
Kapituła przyznała dyplomy dla promotora pracy Łukasza Goniaka, prof. dr. hab. Marka Jezińskiego oraz Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jak poinformował przewodniczący kapituły, członek KRRiT prof. dr. hab. inż. Janusz Kawecki, nagroda im. dr. Pawła Stępki została ustanowiona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Radę Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej ideą jest promowanie wartościowych prac tematyce mediów elektronicznych oraz autorów tych publikacji.
Nagroda została ustanowiona jako upamiętnienie tragicznie zmarłego pracownika biura KRRiT, naukowca specjalizującego się w dziedzinie mediów, Pawła Stępki. (PAP)
autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/