Latvia Puppet Theatre zdobył za spektakl "Złoty koń" Grand Prix 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Walizka", który w sobotę wieczorem zakończył się w Łomży (Podlaskie). W części konkursowej widzowie i jurorzy obejrzeli czternaście przedstawień.
"Walizka" to jeden z ważniejszych w kraju, ale i cenionych za granicą festiwali, prezentujący małe formy teatralne, przeznaczone do wystawienia na niewielkich scenach. Jego organizatorem jest Teatr Lalki i Aktora w Łomży (TLiA).
Tytułowa "Walizka" jest symbolem małych form, które można łatwo zagrać niemal w każdych warunkach. Teatr "w walizce" ma nawiązywać do tzw. teatrów wędrujących, które swoje przedstawienia wystawiały nie na scenie, a np. na miejskich rynkach. To też nawiązanie do tradycji teatru jarmarcznego.
W tym roku w części konkursowej publiczność obejrzała czternaście przedstawień teatrów m.in. z Polski, USA, Portugalii, Islandii, Łotwy, Czech, Rosji i Białorusi, wybranych przez radę programową festiwalu z ponad stu zgłoszeń z ok. trzydziestu krajów. Kilka kolejnych spektakli, w ramach sceny offowej, zaprezentowano w ramach imprez towarzyszących.
Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu były przemiany; chodziło m.in. o przemiany dokonujące się we współczesnym teatrze lalkowym.
"To nie jest ten teatr, który pamiętamy sprzed wielu lat - tradycyjny, lalkowy. Twórcy szukają, eksperymentują, wchodzą nowe technologie, nowa dramaturgia i tym się też bardzo kierowaliśmy, zapraszając teatry do Łomży" - mówił, zapowiadając tegoroczną edycję festiwalu, dyrektor TLiA i festiwalu Jarosław Antoniuk.
Jurorzy imprezy w swoim protokole z wynikami zwrócili też uwagę na - obecny w przedstawieniach - "istotny głos komentujący przemiany współczesnego świata, a jednocześnie na poszukiwania środków ekspresji teatru lalkowego i jego metamorfoz".
Grand Prix i 3 tys. zł zdobył Latvia Puppet Theatre ze stolicy Łotwy Rygi, za spektakl "Złoty koń", który łączy elementy tańca współczesnego i teatru lalek. Koncepcja tego przedstawienia jest oparta na przeciwieństwach dobra i zła, światła i ciemności, władzy i poddaństwa, nadziei i beznadziejności. Jury przyznało też nagrody m.in. za reżyserię, scenografię, muzykę i grę aktorską.
Jak wyliczają organizatorzy, przez 30 lat zaprezentowano w ramach łomżyńskiej "Walizki" ponad pół tysiąca przedstawień teatrów z kilkudziesięciu krajów. Organizator tego festiwalu, Teatr Lalki i Aktora w Łomży, został w tym roku wyróżniony - w kategorii kultura - Podlaską Marką, przyznawaną z inicjatywy samorządu województwa.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ skr/