Bicie dzwonów we wszystkich kościołach Krakowa obwieściło w sobotę rozpoczęcie II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia (WACOM). Uczestniczy w nim dwa tysiące osób z 70 krajów.
Kongres, który odbywa się pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei" gromadzi duchownych oraz wiernych z najodleglejszych stron świata m.in. z Korei, Filipin, Samoa, Haiti, Kamerunu, Rwandy, Chin, Australii czy Fidżi. Wszystkie państwa zostały w sobotę wymienione i powitane podczas uroczystości w Bazylice Bożego Miłosierdzia.
Uczestnicy kongresu złożyli kwiaty przy relikwiach św. Faustyny oraz bł. Jana Pawła II. Do bazyliki wniesiony został Ogień Miłosierdzia, zapalony przez Jana Pawła II w Watykanie w 2003 r. i od tego czasu nieustannie płonący w Łagiewnikach - w Kaplicy Wieczystej Adoracji.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że Chrystus powierzył św. Faustynie swoje orędzie miłosierdzia, w bardzo trudnym momencie dziejów świata - między pierwszą, a drugą wojną światową.
"Za sprawą św. Faustyny i bł. Jana Pawła II to orędzie stało się znakiem nadziei dla ludzkości, która przeżyła doświadczenia dwóch systemów totalitarnych i jednocześnie - jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w Roku Jubileuszowym - to orędzie o Bożym Miłosierdziu stało się pomostem do trzeciego tysiąclecia" - powiedział kard. Dziwisz.
Kardynał przypomniał, że Karol Wojtyła, już podczas II wojny światowej przychodził do kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i modlił się przed obrazem Jezusa Miłosiernego, a jako papież orędzie miłosierdzia uczynił centralnym punktem swojego nauczania. "17 sierpnia 2002 roku, zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Ten akt zawierzenia stał się szczególnym wyznaniem wiary Ojca Świętego, który był przekonany, że Bóg przypomniał nam miłosierdzie jako znak czasu dla gubiącej się w materializmie ludzkości" - powiedział Dziwisz.
Po oficjalnym rozpoczęciu Kongresu rozpoczęła się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, której przewodniczył kustosz łagiewnickiego sanktuarium bp Jan Zając. Zebrani odśpiewali w kilku językach Koronkę do Bożego Miłosierdzia, skomponowaną przez prof. Stefana Stuligrosza.
W niedzielę po Aniele Pańskim przesłanie do uczestników Kongresu skieruje papież Benedykt XVI. W kolejnych dniach czciciele Bożego Miłosierdzia będą słuchali relacji osób, których życie zmieniło się za sprawą Bożego Miłosierdzia, modlili się o pokój na świecie na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i o jedność chrześcijan w Wadowicach.
I Światowy Kongres Bożego Miłosierdzia odbył się w kwietniu 2008 r. w Rzymie. (PAP)