Od najbliższego piątku w Poznaniu trwać będą centralne uroczystości związane z 1050-leciem istnienia pierwszego biskupstwa w Polsce. W uroczystościach weźmie udział legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka.
Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka. Jubileusz odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku.
Centralne obchody potrwają od piątku do niedzieli z udziałem biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego, wiernych świeckich, wspólnot i stowarzyszeń kościelnych.
W piątek w uroczystej procesji ulicami miasta przeniesiony zostanie łaskami słynący obraz Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania, z kościoła Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła do fary. Wizerunek ten był uroczyście ukoronowany w czasie obchodów tysiąclecia diecezji poznańskiej, między innymi przy udziale kardynała Karola Wojtyły. Tego samego dnia nad Wartą na Ostrowie Tumskim wystąpi kwartet wokalny Il Divo.
W sobotę kard. Dominik Duka będzie przewodniczyć mszy św. jubileuszowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Tego samego dnia w Poznaniu odbędzie się też spotkanie wspólnot i stowarzyszeń katolickich w kościołach stacyjnych.
W niedzielę w katedrze zaplanowano uroczystą eucharystię dla rodzin i festyn rodzinny organizowany przez Caritas.
We wrześniu w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. W październiku, także z okazji jubileuszu, odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu.
Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej, w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie.
Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ je/