Dwa przedmioty związane z piłką nożną zaprezentowało we wtorek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Są to skórzana piłka typowa dla lat 30. i 40. XX wieku oraz plakat zapowiadający mecz rozegrany w 1943 r. w Bagdadzie między polskimi a brytyjskimi żołnierzami.
Piłka i plakat są prezentowane od wtorku w stojącej w holu wejściowym do Muzeum specjalnej gablocie, w której placówka eksponuje wybrane, zmieniane co miesiąc, artefakty pochodzące najczęściej z muzealnych magazynów.
W czerwcu, ze względu na rozgrywane właśnie w Rosji mistrzostwa świata w piłce nożnej, muzealnicy zdecydowali, że pokażą historyczne przedmioty związane z tą dyscypliną sportu.
W gablocie prezentowany jest plakat zapowiadający mecz piłki nożnej, który został rozegrany 24 stycznia 1943 roku na stadionie „Scouts Ground” w Bagdadzie, pomiędzy drużyną armii polskiej i reprezentacją armii brytyjskiej.
Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, spotkanie zostało uznane za pierwszy od 1939 roku występ polskiej reprezentacji narodowej. „W związku z wagą spotkania, przed meczem zorganizowano specjalny obóz treningowy, w celu przetestowania ponad 40 piłkarzy, którzy zgłosili się ze wszystkich stacjonujących wówczas w Iraku polskich oddziałów. Zarówno w polskim jak i brytyjskim zespole nie zabrakło przedwojennych graczy z zawodowych drużyn” – wyjaśnił Masłowski.
Mecz został rozegrany przed liczącą 8 tysięcy widzów publicznością, wśród której znaleźli się między innymi generałowie Władysław Anders i Henry Maitland Wilson. „Polacy odnieśli pewne zwycięstwo, pokonując drużynę armii brytyjskiej 4:0” – zaznaczył Masłowski.
Obok plakatu zapowiadającego mecz, Muzeum pokazało też inny piłkarski eksponat ze swoich zbiorów – wyprodukowaną w Wielkiej Brytanii piłkę futbolową wykonaną z 18 zszytych płatów skóry. „To typowa piłka, jakiej w latach 30. i 40. XX wieku używali zawodnicy” – powiedział PAP Marcin Westphal, kierownik Działu Zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jak wyjaśnił Westphal, zarówno plakat, jak i piłka pochodzą ze zbiorów Muzeum, do których zostały zakupione na rynku kolekcjonerskim.
Piłkarskie artefakty prezentowane będą w muzealnym holu przez najbliższych kilka tygodni, w ramach projektu „Eksponat miesiąca”. Przedsięwzięcie to ma na celu udostępnianie ciekawych artefaktów, które - z różnych względów - nie są prezentowane na wystawie głównej czy ekspozycjach czasowych Muzeum. Niektóre z eksponatów pochodzą z muzealnych magazynów, inne to najnowsze nabytki placówki.
W ramach projektu, w październiku ub.r. Muzeum prezentowało m.in. świeżo zakupiony ster kierunku z samolotu PZL.23 Karaś. Z kolei w marcu br. – z okazji przypadającego w tym miesiącu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, można było oglądać m.in. kilim należący do żydowskiej rodziny, który rodzina ta podarowała Polakom ukrywającym ich w latach 1942-44 w swojej stodole w Grochowie. W 1983 r. Jan Joniuk i Leokadia Michalska-Joniuk, Eugenia Bartosiak-Joniuk i Zofia Wycech-Joniuk za pomoc okazaną rodzinie Jomtow otrzymali medal "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ agz/