Muzeum Mazowieckie w Płocku, posiadające największe w Polsce zbiory sztuki i rzemiosła okresu secesji, chce nadal rozbudowywać tę kolekcję. Planowane są nowe ekspozycje, w tym aranżacja sklepu galanteryjnego z przełomu XIX i XX wieku.
Muzeum Mazowieckie zainaugurowało w czwartek dwudniowe Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Art Nouveau. Zbiory płockie w świetle kolekcji polskich i zagranicznych”. Do udziału w nim zaproszono przedstawicieli m.in. Muzeum Broehan w Berlinie, Muzeum Art Nouveau w Rydze, Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Budapeszcie oraz Muzeum Regionalnego w czeskich Cieplicach, a także Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie.
Jak powiedział PAP Leonard Sobieraj, dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego, placówka ta posiada obecnie kolekcję secesji składającą się z ok. 8 tys. obiektów, z czego ok. 3 tys. znajduje się na ekspozycjach stałych, natomiast pozostała część w magazynach i pokazywana jest na tematycznych wystawach czasowych.
„Muzeum przekształca się. Zbiory ciągle się rozwijają. Na naszej głównej ekspozycji, w kamienicy secesyjnej, oprócz wnętrz mieszkalnych z tej epoki, prezentujemy równolegle art deco. Docelowo ta część zbiorów będzie eksponowana w szerszej formule w budynku, który jest obecnie remontowany. Zamierzamy kontynuować rozwój ekspozycji secesyjnej. W galerii secesyjnych wnętrz w naszej kamienicy planujemy stworzenie łazienki oraz kuchni, a także sklepu galanteryjnego z przełomu XIX i XX wieku z modą secesyjną” – podkreślił Sobieraj.
Przypomniał, że za trzy lata płockie zbiory muzealne będą obchodzić jubileusz 200-lecia. Zapowiedział, iż rocznica ta ma być okazją do inauguracji nowych ekspozycji. „Rok 2021 jest datą, gdy wszystkie projekty chcemy zapiąć na ostatni guzik. Dążymy do tego by wtedy wszystkie nasze kolekcje odpowiednio zaprezentować” – zaznaczył dyrektor.
Sobieraj, zwracając się do uczestników sympozjum „Art Nouveau. Zbiory płockie w świetle kolekcji polskich i zagranicznych” wyraził nadzieję, że być może spotkanie to przerodzi się w cykliczne wydarzenie, organizowane co dwa lata. „Może z tego wszystkiego powstanie też stowarzyszenie muzeów, które kolekcjonują i prezentują secesję. Byłoby to dla nas wielkim splendorem” – dodał.
Jak podkreślił Sobieraj, sympozjum „Art Nouveau. Zbiory płockie w świetle kolekcji polskich i zagranicznych” to „spotkanie ludzi, którzy kochają secesję” i okazja do wymiany doświadczeń między placówkami kolekcjonującymi sztukę i rzemiosło tego okresu.
Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy członków Towarzystwa Naukowego Płockiego. Zostało powołane decyzją Komisji Rządowej Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Królestwa Polskiego. Placówka, która zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.
Od 2005 r. placówka działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsze tego rodzaju zbiory w kraju. Ekspozycję tę wzbogaca tam tworzona obecnie kolekcja art deco, stylu w sztuce z pierwszych dekad XX wieku, zwłaszcza w lat 20.
W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o stworzeniu stałej wystawy art deco. Ekspozycja ta, w konwencji zaaranżowanych wnętrz mieszkalnych, ma powstać na dwóch kondygnacjach zaadaptowanego w tym celu budynku, który znajduje się w sąsiedztwie głównej siedziby - ruszyły już tam pierwsze prace. Inwestycja planowana jest do końca września 2019 r. Całkowity jej koszt to ponad 8,3 mln zł, z czego wsparcie unijne to 3,4 mln zł.
Muzeum Mazowieckie przygotowuje się jednocześnie do realizacji w przyszłości stałej wystawy prezentującej również design lat 60. XX wieku, głównie polski, także w formule zaaranżowanych wnętrz o charakterze mieszkalnym.
Sympozjum „Art Nouveau. Zbiory płockie w świetle kolekcji polskich i zagranicznych” odbywa się w zabytkowej auli Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku - najstarszej polskiej szkoły, istniejącej nieprzerwanie w tym samym miejscu od 1180 r. W ramach spotkania, które potrwa do piątku, zaplanowano m.in. promocję nowego albumu „Secesja. Zbiory i kolekcje Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, który przedstawia rys historyczny zasobów placówki, a także opisy wnętrz mieszkalnych zaaranżowanych na wystawie stałej.(PAP)
mb/ pat/