Mistrzowie podniebnych akrobacji, m.in. Artur Kielak i Jurgis Kairys, zaprezentują swoje umiejętności podczas odbywającego się w sobotę i niedzielę XIV Małopolskiego Pikniku Lotniczego. W powietrzu będzie można zobaczyć kilkadziesiąt maszyn z różnych epok.
Impreza organizowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Było ono jednym z najstarszych w Europie i pierwszym w niepodległej Polsce. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.
"Piknik to nasze lotnicze święto, które tym razem odbywa się w szczególnym czasie. Obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, 100-lecie lotnictwa, 55-lecie naszego muzeum oraz 40-lecie lotu jedynego Polaka w kosmos" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego Krzysztof Radwan.
Akcenty nawiązujące do stulecia odzyskania niepodległości i stulecia lotnictwa będą widoczne podczas pikniku. W powietrzu będzie można zobaczyć śmigłowce bojowe Mi-24 w nowym malowaniu: z husarskimi skrzydłami na burtach. W Krakowie zaprezentuje się m.in. nowopowstałe Muzeum Dywizjonu 303. Gościem pikniku będzie gen. Mirosław Hermaszewski, który do Krakowa zaprosił kosmonautów z Czech, Węgier, Ukrainy i Rosji.
Oficjalne otwarcie pikniku nastąpi w sobotę o godz. 12.
Widzowie zobaczą akrobacje w wykonaniu najlepszych pilotów na świecie m.in. srebrnego i brązowego medalisty Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju w 2015 r. Artura Kielaka oraz wielokrotnego mistrza Świata i Europy Międzynarodowej Federacji Lotniczej Litwina Jurgisa Kairysa. "Jego figury wzbudzają zachwyt na całym świecie. Jest klasą samą dla siebie i wciąż niewielu pilotów jest w stanie z nim konkurować" – wyjaśnił PAP Jakub Link-Lenczowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego.
Na niebie nad Krakowem będzie można zobaczyć wiele latających zabytków m.in. muzealnego Jaka-18, replikę samolotu Nieuport z czasów I wojny światowej oraz Taylorcraft Auster z 1940 r., swój pokaz w locie zaprezentuje para samolotów Harward. Tylko w sobotę będzie można zobaczyć występ pary akrobatów – Artura Kielaka (samolot XtremeAir XA41/Sbach 300) i Mateusza Stramy za sterami samolotu Jak-3.
Rekonstrukcje walk powietrznych na samolotach Zlin stylizowanych na maszyny z czasów II wojny światowej zaprezentuje grupa Retro Sky Team ze Słowacji, która w swoich pokazach łączy historii z dynamicznym widowiskiem i efektowną pirotechniką.
Pokazy będzie komentował znawca i popularyzator dziejów awiacji Jan Hoffmann.
Na czas pikniku zaplanowano także naziemne atrakcje, m.in. możliwość zwiedzenia ekspozycji Muzeum Lotnictwa i wnętrz wybranych samolotów oraz prezentacje przygotowane przez kilkanaście grupy rekonstrukcji historycznych. Dla najmłodszych będzie wesołe miasteczko.
Powstałe w 1963 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego rodzaju. Zbiory liczą m.in. ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców i ponad 140 silników lotniczych. Wybudowany w 2010 r. nowy budynek muzeum, przypominający z lotu ptaka wirujące śmigło, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. (PAP)
Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ pat/