W Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu powstanie wkrótce Ośrodek Dokumentacji Górniczej (ODG). W placówce będą gromadzone i udostępniane dokumenty m.in. ze zlikwidowanych kopalń, a także prowadzone badania naukowe związane z przemysłem górniczym.
Utworzenie ODG to efekty współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Placówka zlokalizowana będzie na terenie zabrzańskiego Muzeum, w zrewitalizowanym budynku wieży ciśnień.
„Głównym zadaniem Ośrodka będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych. Jest to zadanie szczególnie istotne w kontekście aktualnej restrukturyzacji przemysłu ciężkiego i zachodzących na Górnym Śląsku zmian społeczno-gospodarczych” - wskazał rzecznik Urzędu Miejskiego w Zabrzu Sławomir Gruszka.
Zadaniem ODG będzie również prowadzenie badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. „W tym celu w ramach odrębnego projektu Muzeum kupuje skanery, aparaty i sprzęt komputerowy” - dodał Gruszka.
Dodatkowo planowane jest stworzenie przez Muzeum platformy wymiany informacji, dzięki której wszyscy chętni będę mieli przez internet dostęp do wybranych dokumentów górniczych i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej. Przedsięwzięcie zakłada m.in. wykonanie trójwymiarowych obrazów maszyn i urządzeń likwidowanych zakładów górniczych i - ten sposób - ocalane ich od zapomnienia.
Współpraca pomiędzy zabrzańskim muzeum a WUG ma odbywać się m.in. poprzez wymianę informacji w zakresie zebranych zbiorów, dostęp do archiwum, możliwość konsultacji merytorycznych, a także udostępnianie zbiorów metodą cyfrową.
Jak podał przed kilkoma miesiącami WUG, w minionych pięciu latach w ramach wieloletniego projektu badawczego w województwach śląskim i dolnośląskim zinwentaryzowano ponad 1,9 tys. dawnych podziemnych wyrobisk, mających połączenie z powierzchnią.
Eksperci wskazują, iż na terenach, gdzie czasem od kilku wieków prowadzono eksploatację górniczą, pozostały setki podziemnych wyrobisk, wciąż mogących wpływać na powierzchnię. Działalność górnicza daje o sobie znać niekiedy dziesiątki lub setki lat po jej zakończeniu. Inspiracją do inwentaryzacji dawnych szybów i szybików były przypadki ujawniania się zapadlisk w miejscach zlikwidowanych wcześniej wyrobisk górniczych.
Umowę o współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego podpisało też kilka tygodni temu z Uniwersytetem Śląskim. Ma ona dotyczyć m.in. projektów badawczych, edukacyjnych i rozwojowych i popularyzacji wiedzy.
Szerzej na temat działalności ODK mają opowiedzieć uczestnicy zaplanowanej na poniedziałek konferencji prasowej – prezes WUG Adam Mirek, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego Bartłomiej Szewczyk, a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mok/