Europa potrzebuje synergii i partnerstwa na rzecz dziedzictwa kulturowego - to przesłanie wtorkowej konferencji, zorganizowanej w Brukseli z okazji Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Konferencja pt. „Cultural heritage in Europe: linking past and future” została zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego we współpracy z Komisją Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.
"Dziedzictwo kulturowe jest wartością uniwersalną, należy je chronić i przekazywać kolejnym pokoleniom - powiedziała komisarz europejska ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Mariya Gabriel podczas panelu poświęconego ekonomicznemu potencjałowi dziedzictwa. Dodała też, że "dziedzictwo (...) przybiera wiele form, zarówno materialnych jak również niematerialnych, takich jak nasze zwyczaje, praktyki, sposób wyrażania się i wiedzy".
Jak ocenił reżyser i scenarzysta Radu Mihaileanu, przed Europą stoi „wyzwanie związane z ochroną różnych sposobów myślenia, które prowadzą do rozwoju demokracji i równowagi”. Podkreślił, że trzeba bronić prawa autorskiego i prawa do wynagrodzenia. "Każdy, kto chroni prawa autorów broni także prawa do myślenia inaczej niż potężni". Dodał też, że wielkie grupy, takie jak Netflix czy Amazon będą starały się narzucać twórcom to, czego żąda rynek. "Dziękuję, że państwo bronią europejskości. Poprzez tę walkę wygramy całą wojnę audiowizualną, która jest wielką wojną edukacyjną” – ocenił.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Luigi Morgano podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie europejskiego przemysłu kreatywnego. "Europa tworzy wartość, wyraża swoją duszę i specyfikę poprzez dziedzictwo, dlatego wymaga ono ochrony. To jest prawdziwa siła tego przemysłu i pomost pomiędzy sztuką, kulturą, technologią i działalnością gospodarczą” – powiedział.
Według Morgano, Europa potrzebuje „zdecydowanej, długoterminowej strategii dla przemysłu kreatywnego, która uwzględni jego aktualne położenie”. „Mamy przed sobą nowe ramy finansowe na lata 2021-2027, nowe konkretne programy, jak chociażby Europa Kreatywna. W tych dniach rozpoczęła się ścieżka legislacyjna tych programów, a zatem wiele różnych możliwości otwiera się przed nami” – stwierdził.
Sekretarz generalna Europa Nostra Sneska Quaedvlieg-Mihailovic zwróciła uwagę, że organizacja obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca poszczególnych państw członkowskich. „To jedyny sposób, żeby Europa szła naprzód. Potrzebna nam jest synergia, partnerstwo, przymierze w Europie na rzecz dziedzictwa kulturowego. Mam nadzieję, że zarazimy się tą miłością do dziedzictwa kulturowego, że ta infekcja sięgnie wszystkie grupy w Parlamencie Europejskim, ponieważ w Unii siła. Jesteśmy ze sobą zjednoczeni i silni razem” – zaznaczyła.
W konferencji uczestniczyli także m.in. wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Edukacji PE Mircea Diaconu, bułgarski minister kultury Boil Banov, reprezentujący bułgarską prezydencję w Radzie UE, a także ministrowie kultury z Grecji, Łotwy i Chorwacji. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele placówek kultury, eksperci i naukowcy, w tym prof. Maria Teresa Schettino z Uniwersytetu Strasburskiego, dyrektor generalna ARTE Television Anne Durupty, dyrektor Domu Historii Europejskiej Constanze Itzel oraz Guillaume Kientz z Muzeum Luwru.
Decyzja Rady i Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia roku 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego została przyjęta w dniu 17 maja 2017 r., na podstawie wniosku Komisji z dnia 30 sierpnia 2016 r.
Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego jest ogólnoeuropejską kampanią, która ma na celu poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. W całej Unii Europejskiej odbywają się z tej okazji tysiące wydarzeń i projektów, prezentujących nie tylko dziedzictwo poszczególnych społeczności, ale również jego znaczenie w życiu każdego człowieka.
Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich oraz lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi.(PAP)
Autor: Daria Porycka z Brukseli
dap/ ewes/