Zespół polskiego architekta Bolesława Stelmacha zdobył nagrodę główną w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Wyniki konkursu ogłoszono w czwartek w siedzibie SARP w Warszawie.
Do konkursu zgłoszono 230 prac z różnych krajów; 94 projektów przeszło do II etapu konkursu, a do finału zakwalifikowano sześć prac.
Zdobywcą Nagrody Głównej Konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli zostało studio Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.. Nagrodę II otrzymał zespół architektów w składzie: Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa. Oprócz nagród Jury przyznało dwa wyróżnienia równorzędne dla HRA Architekci Sp. z o.o. i Dipl. Arch. ETH SIA Anna Jach oraz dwa wyróżnienia formalne dla zespołu AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. i zespołu Flanagan Lawrence LTD.
"Oczywiste jest wielkie znaczenie tego konkursu dla polskiej kultury; dotyczy on bowiem wyjątkowego miejsca - Żelazowej Woli, ikony polskiej kultury - miejsca, gdzie się urodził Fryderyk Chopin" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
"Jestem wdzięczny środowisku chopinologów i architektów, że doszło do tego konkursu na tę oczekiwaną, wielofunkcyjną inwestycję. Cieszę się, że możemy dziś ogłosić rezultaty konkursu przeprowadzonego według wszelkich reguł z poważnym wkładem, finansowym, zapewniającym odpowiedni poziom nagród. Chcę podkreślić - mówił minister - że Międzynarodowe Centrum Muzyki powstanie nie na terenie obecnego parku w Żelazowej Woli, ale przy parku, a zatem nie będzie kolidowało z istniejącym ogrodem; jest to wartość dodana" - dodał.
Poproszony o skomentowanie wyników konkursu na Międzynarodowe Centrum Muzyki minister kultury powiedział: "najważniejsze, żeby się podobało, było piękne i służyło kulturze. Centrum jest też jednym z naszych ostatnich dużych przedsięwzięć m.in. obok Muzeum Historii Polski i Muzeum Kazimierza Pułaskiego w Warce" - dodał prof. Gliński.
Uczestniczący w pracach jury Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przypomniał, że celem Konkursu architektonicznego było wyłonienie najlepszego projektu na wielofunkcyjny kompleks obejmujący salę koncertową na około 650 miejsc, z estradą dla 100-osobowej orkiestry wraz z pełnym zapleczem technicznym. Koncepcja zatem Międzynarodowego Centrum Muzycznego musiała odpowiadać trzem obszarom działalności - artystycznej, edukacyjnej i konferencyjnej.
Międzynarodowe Centrum Muzyki według nagrodzonego projektu ma być naturalną kontynuacją obecnego Parku - Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Architekci proponują wzniesienie Domu-Ogrodu, naprzeciw obecnego parku. Dom ukształtowany jako dwa tarasy ogrodowe połączone z parkiem, ma się rozciągać wzdłuż biegu rzeki Utraty. Szkło i biały beton będą głównymi materiałami przewidzianymi do tej budowli. Wszędzie ma dominować zieleń - także na dachu oraz elewacjach.
"Ze względu na tę wszechobecną zieleń sądziłam, zresztą podobnie uważali inni sędziowie w konkursie, że autorami zwycięskiego projektu są Francuzi, ponieważ od lat we francuskiej architekturze obecne są elewacje z żywych roślin. Byłam zaskoczona, że autorami tej pracy są Polacy. Projekt mi się podoba, ponieważ jest mało inwazyjny, mało ingerujący w dotychczasową przestrzeń sąsiadującą z obecnym parkiem, a część budynku ma być w ogóle ukryta pod ziemią. Jednakże wielkim i decydującym argumentem za wyborem tego projektu była znakomita akustyka, którą oceniam na 100 proc., podczas gdy inne projekty zapewniały poziom akustyki w 60. - 70. proc." - powiedziała PAP prof. Zofia Chechlińska, muzykolog, chopinolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Rady Programowej NIFC.
Ogłoszeniu wyników w siedzibie SARP w Warszawie towarzyszyło otwarcie wystawy pokonkursowej.
Anna Bernat (PAP)
abe/ agz/