Wystawę polskiego studenta wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Aleksandra Czekaja „Metafizyka miasta” otwarto w piątek w Galerii Platan Instytutu Polskiego w Budapeszcie.
Czekaj, który przebywa obecnie w Budapeszcie na półrocznym stypendium Erasmusa, sfotografował w Warszawie i Budapeszcie różne obiekty i miejsca, które odegrały istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Jak podkreślił, podczas pobytu w Budapeszcie dostrzegł nie tylko różnice, ale i wiele podobieństw między dwoma krajami oraz ich stolicami, „których los nieustannie się splatał w przeszłości i które ściśle łączyły wydarzenia i postaci historyczne”.
Artysta zastosował „nową technikę graficzną – komputerowo nakładane na siebie fotografie” – powiedział PAP kurator wystawy Tomasz Piars z Instytutu Polskiego.
„Robił kilka zdjęć tego samego obiektu i nakładał kilkakrotnie na przeźroczyste plexi (tj. szkło akrylowe), przez co widz ma wrażenie, że obiekt znajduje się w przestrzeni, rusza się i jak gdyby ma głębię. Było dla niego ważne, by podkreślić nie tylko trójwymiarowość, ale także czwarty wymiar, czyli czas. Stąd tytuł +Metafizyka miasta+ - miasto jako przestrzeń metafizyczna, gdzie artysta kreuje swój własny świat” – zaznaczył Piars.
Jak dodał, prace są wymieszane na wystawie tak, żeby wspólnie oddziaływały na siebie. Wszystkie są czarno-białe.
Wystawa będzie otwarta do 24 lipca.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jo/ mc/