Polową mszą św. w Naumowiczach na Białorusi zakończyła się w sobotę pielgrzymka upamiętniająca męczeńską śmierć bł. Marianny Biernackiej, która w lipcu 1943 roku dobrowolnie oddała się w ręce gestapo w zamian za ocalenie skazanej na śmierć ciężarnej synowej.
Pielgrzymkę zorganizowała Polska Macierz Szkolna (PMS).
„Jest to tradycyjnie obchodzona przez nas uroczystość. Marianna Biernacka jest błogosławioną Kościoła katolickiego, która zginęła na tych terenach. Czcząc pamięć o niej, upamiętniamy także licznych przedstawicieli polskiej inteligencji, wymordowanych przez gestapo w czasie okupacji niemieckiej” - powiedziała PAP Teresa Kryszyń, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi.
„Już po raz czwarty zorganizowaliśmy pieszą pielgrzymkę z Grodna do Naumowicz, gdzie Marianna Biernacka została rozstrzelana wraz z innymi mieszkańcami” - dodała Kryszyń. Naumowicze są oddalone od Grodna o ok. 10 km.
Na polowej mszy św. w Naumowiczach pod przewodnictwem biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza zgromadziło się kilkaset osób, w tym pielgrzymi z Lipska, Augustowa i Ełku, a także radni z województwa podlaskiego.
Bł. Marianna Biernacka urodziła się w 1888 roku w Lipsku, obecnie jest to miasto w powiecie augustowskim. W lipcu 1943 roku w czasie masowych aresztowań udało jej się przekonać niemieckiego żołnierza, by aresztował ją zamiast ciężarnej synowej. 13 lipca 1943 roku została wraz z synem i 48 mieszkańcami Lipska rozstrzelana w fortach w Naumowiczach. Św. Jan Paweł II beatyfikował Biernacką 13 czerwca 1999 roku; jest ona patronką teściowych.
W Naumowiczach znajduje się symboliczne upamiętnienie męczeńskiej śmierci Marianny Biernackiej i ołtarz polowy zbudowany przez działaczy PMS.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ ndz/ ap/