Z okazji 350 lat Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla w poniedziałek wieczorem zostanie tam wystawione oratorium „Oto Matka Twoja”. Poprzedzi je msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.
Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, często nazywane Jerozolimą Wschodu.
Jak poinformował PAP o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy krakowskiej prowincji Franciszkanów, którzy od początku jej istnienia opiekują się Kalwarią Pacławską, uroczystości jubileuszowe są częścią Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który odbywa się tam każdego roku w sierpniu.
Oratorium "Oto Matka Twoja" zostało skomponowane specjalnie na obchody jubileuszowe przez krakowskich kompozytorów: Piotra Pałkę i Pawła Bębenka. W Kalwarii odbędzie się premierowe wykonanie dzieła.
Muzyczne wydarzenie poprzedzi uroczysta msza św. pod przewodnictwem abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zostanie także odsłonięty i poświęcony pomnik papieża pielgrzyma - Jana Pawła II.
O. Szewek przypomniał, że 50 lat temu, w 1968 r. ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, gościł na kalwaryjskim wzgórzu podczas uroczystości z okazji 300. rocznicy założenia Sanktuarium.
Wielki Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do największych w kraju pod względem liczby uczestników, którzy przyjeżdżają tam nie tylko z Podkarpacia. Wydarzenie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z całego kraju, a także z Ukrainy.
Kalwarię Pacławską założył w XVII wieku wojewoda podolski, kasztelan krakowski Andrzej Maksymilian Fredro herbu Bończa (1620-1679). Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej postanowił możliwie jak najwierniej przenieść w okolice Przemyśla miejsca związane z Męką Pańską.
Legenda głosi, że podczas jednego z polowań puścił się w pogoń za szczególnie dorodnym jeleniem. Niespodziewanie zwierzę zatrzymało się, a wśród jego rogów pojawił się jaśniejący krzyż. Fredro postanowił upamiętnić to miejsce, wznosząc na wzgórzu kościół i klasztor, do którego sprowadził franciszkanów.
Kościół i klasztor powstały na wzgórzu Karpat Wschodnich, 25 km od Przemyśla. Fredro na otaczających wzgórzach wystawił też kilkadziesiąt kaplic i połączył je dróżkami kalwaryjskimi Pana Jezusa i Matki Bożej. Długość Drogi Krzyżowej w Kalwarii wynosi nieco ponad 1,5 kilometra. Obecnie na dróżkach pątniczych są 42 kaplice (murowane i drewniane) i pięć figur. Najstarsze pochodzą z około 1825 roku - nie zachowały się obiekty wzniesione przez Fredrę.
Pierwsi pątnicy wyszli na Dróżki Kalwaryjskie 3 maja 1668 r., aby przy kaplicach rozważać tajemnice męki i śmierci Chrystusa oraz boleści Jego Matki Maryi.
Kościół zachował pierwotny barokowy styl z freskami najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa freskowego w Małopolsce wschodniej, pochodzącego ze Lwowa Stanisława Stroińskiego. Ołtarze z bogatą ornamentykę wywodzą się z warsztatu wybitnego rzeźbiarza lwowskiego Macieja Polejowskiego. Są tam też barokowe organy.
Z czasem do Kalwarii przywędrował z Kamieńca Podolskiego cudowny obraz Matki Bożej, przed którym niegdyś modlili się królowie Jan Kazimierz i Jan III Sobieski oraz polscy hetmani i książęta, a 50 lat temu - kard. Karol Wojtyła. W księgach klasztornych i sanktuaryjnych odnotowano ponad 50 cudów.
W XVII wieku obraz znajdował się w kościele oo. franciszkanów w Kamieńcu Podolskim. W 1672 roku, po zdobyciu miasta przez Turków, obraz ukryto i kilka lat później przeniesiono do Kalwarii Pacławskiej.
Ze względu na szczególny kult Męki Pańskiej Kalwaria Pacławska nazywana jest Jerozolimą Wschodu, a ze względu na obecność cudownego obrazu Matki Bożej i umiłowanie Maryi przez wiernych nosi też miano Jasnej Góry Podkarpacia. Jest jednym z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kult Matki Bożej Kalwaryjskiej datuje się od XVIII stulecia.
W Kalwarii Pacławskiej znajduje się też grób o. Wenantego Katarzyńca, przyjaciela św. Maksymiliana Marii Kolbego. Niedawno papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót tego franciszkanina.
W Kalwarii Pacławskiej znajduje się ponadto rezerwat przyrody Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego ze ścieżką edukacyjną historyczno-przyrodniczą i wieżą widokową na okoliczne miejscowości w Polsce i na Ukrainie. Można z niej też obserwować żyjące tam ptaki drapieżne. Stamtąd prowadzi szlak turystyczny do Arłamowa w Bieszczadach.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ wus/